Prognoza Konwekcyjna na dzień 15.06 oraz noc

W sobotę do naszego kraju ponownie będzie napływać bardzo ciepła, zwrotnikowa masa powietrza. Jednocześnie z zachodu przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny przez co prognozuje się rozwój gwałtownych burz

Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia wydany został ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych a nawet nawalnych opadów deszczu, bardzo silnego wiatru, opadów dużego gradu oraz podwyższonego ryzyka zejścia trąby powietrznej.

Na tym obszarze prognozuje się wzrost wartości CAPE do 3000-3500 J/Kg. Gradient temperatury w warstwie 850-500 hPa wyniesie 0,7/0,75 a kinematyka będzie umiarkowana. Te wartości dadzą nam dziś szanse rozwoju gwałtownych burz które przybierać będą formę przede wszystkim superkomórek burzowych generujących intensywne a nawet nawalne opady deszczu do 40-60 mm, bardzo silny wiatr do 100-115 km/h oraz opady gradu do 5-6 cm. Ponadto nie możemy wykluczyć zejścia trąby powietrznej.

Burze mogą połączyć się w jeden, rozległy mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału. Oznacza to, że w takim przypadku zagrożeniem będą przede wszystkim bardzo silne porywy wiatru prostoliniowego.

Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia wydany został z tych samych powodów co obszar drugi. Zjawiska na tym obszarze mają znacznie mniejsze szanse rozwoju lecz jeśli się pojawią to ich siła może być zbliżona do tych z drugiego stopnia.

Rozwój burz przewidywany jest głównie na północy Wielkopolski. Im bardziej na północ tym większe szanse wystąpienia wyładowań. Ponadto nie możemy wykluczyć aktualizacji prognozy konwekcyjnej do najwyższego, trzeciego stopnia lecz ten oznaczony by był linią przerywaną.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x