Prognoza Konwekcyjna na dzień 12.06 oraz noc

Ponownie w naszym województwie może pojawić się duże zagrożenie ze strony burz! Sytuacja synoptyczna nie uległa większym zmianom. W dalszym ciągu spływa do nas zwrotnikowe powietrze, a na nasz kraj będzie oddziaływał niż górny znad rejonu Francji i Wielkiej Brytanii.

Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia wydany został ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów bardzo dużego gradu oraz nawalnych opadów deszczu a także w mniejszym stopniu ze względu na ryzyko uformowania się trąby powietrznej

Na tym obszarze dojdzie dziś do wzrostu wartości CAPE do 3000-3800 J/Kg. Parametry kinematyki nie będą silne lecz wystarczające aby przy takich parametrach konwekcyjnych doszło do rozwoju gwałtownych, rozległych burz. Aktualna sytuacja jest mocno niepewna dlatego obszar ten został delikatnie powiększony. Obecne prognozy nie dają pewności gdzie dokładnie przejdą burze. Na pewno do ich rozwoju dojdzie w województwie Lubuskim i aktualny scenariusz zakłada że stamtąd pojawią się w Wielkopolsce. Burze w dniu dzisiejszym występować będą głównie w postaci superkomórek burzowych. Niewykluczone, że rozwinie się nam także mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS) z wbudowaną linią szkwału. Burze generować mogą opady bardzo dużego gradu do nawet 5-6 cm, nawalne opady deszczu powodujące liczne podtopienia a nawet powodzie błyskawiczne oraz bardzo silne porywy wiatru które mogą osiągać 100-110 km/h! Rozwój burz przewidywany jest głównie na godziny wieczorne oraz nocne.

Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia wydany został ze względu na ryzyko wystąpienia nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz bardzo silnych porywów wiatru.

Na tym obszarze burze mogą występować z podobną a nawet bardzo zbliżoną siłą. Obszar 2. stopnia zagrożenia jednakże nie został uwzględniony ze względu na znacznie niższe szanse rozwoju burz. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze możliwe ryzyko zagrożenia!

Sytuacja jest bardzo niepewna! Jest również ryzyko, że burze całkowicie ominą Wielkopolskę lecz na chwilę obecną nie jest ono duże. Ciężko przy obecnej sytuacji jest przewidzieć gdzie dokładnie dojdzie do rozwoju burz.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x