Prognoza Konwekcyjna na dzień 10.06 oraz noc

Do Polski zaczęło napływać ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego charakteryzujące się wysoką niestabilnością. Ponadto nasz kraj znajdzie się w zasięgu niżu znad Niemiec. Mocno niestabilna masa powietrza wraz z nasilonym przepływem powietrza da nam ryzyko rozwoju silnych burz!

Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia – Obszar ten wydany został głównie ze względu na ryzyko wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, dużego gradu, nawalnych opadów deszczu oraz ryzyka zejścia silnej trąby powietrznej.

Na tym obszarze prognozuje się wzrost wartości CAPE do około 2500-2700 J/Kg. Wartości kinematyki będą umiarkowane a profil kierunkowego uskoku wiatru będzie wysoki. To da nam potencjał do rozwoju głównie superkomórek burzowych generujących grad który może osiągać wielkość nawet 4-5 cm, nawalne opady deszczu powodujące liczne podtopienia i zalania oraz silne porywy wiatru które mogą przekraczać nawet 100 km/h! Nie możemy wykluczyć przejścia przez północno-zachodnią Polskę układu burzowego z wbudowaną linią szkwału! Nasz region również jest potencjalnie zagrożony lecz ze względu na niższy poziom wilgoci w środkowej troposferze nie mogę zagwarantować że prognoza ta się sprawdzi.

Prócz silnych porywów wiatru czy dużego gradu pojawi się także wysoki potencjał do rozwoju silnych trąb powietrznych. Im bardziej na północny-zachód tym szanse na rozwój gwałtownych burz są większe!

Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia – Obszar ten wydany został głównie ze względu na mniejsze ryzyko rozwoju gwałtownych burz których rozwój może zostać zahamowany poprzez niższy poziom wilgoci.

Na tym obszarze zjawiska mogą występować z bardzo zbliżoną siłą. Niemniej jednak znacznie obniżony poziom wilgoci w środkowej troposferze mocno ograniczy rozwój burz przez co mimo wysokich wartości CAPE, strefy zbieżności wiatru czy umiarkowanej kinematyce burze mogą się nie pojawić. Niemniej jednak warto mieć na uwadze ryzyko pojawienia się gwałtownych burz.

Sytuacja w dniu dzisiejszym w Wielkopolsce jest dość niepewna. Może okazać się, że prognoza nie sprawdzi się. Mimo tego zachowajmy ostrożność w dniu dzisiejszym. Zachęcam Was także do bieżącego obserwacji strony gdzie informacje będą aktualizowane na bieżąco.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x