Prognoza Konwekcyjna na dzień 01.06

W ciągu dobry wpływ na pogodę w Polsce będzie mieć m.in system frontów atmosferycznych związanych z zatoką niżową/płytkim niżem, którego centrum znajdzie się nad południową częścią Półwyspu Skandynawskiego.

Dzięki przemieszczającym się frontom atmosferycznym dojdzie do wzrostu wartości CAPE do 1000-1100 J/Kg. Parametry kinematyczne będą stosunkowo umiarkowane (DLS do 14-15 m/s, LLS do 7-10 m/s) co sprzyjać będzie dodatkowej organizacji burz. Burze w dniu dzisiejszym powinny przybierać formę pojedynczych komórek burzowych lecz ze względu na umiarkowane wartości kinematyczne nie wykluczamy rozwoju układu wielokomórkowego. Burze przemieszczać się będą stosunkowo wolno co może spowodować lokalnie nagromadzenie się wyższych sum opadowych. Ponadto podczas burz mogą wystąpić silne porywy wiatru do 75 km/h oraz lokalnie opady gradu do 1-2 cm. Nie możemy wykluczyć również rozwoju pojedynczej, słabej trąby powietrznej.

Szanse na rozwój burz wynoszą około 60% dlatego nie został uwzględniony 1. stopień zagrożenia lecz z czasem stopień ten może pojawić się na mapie ostrzeżeń.

Pamiętaj, że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

Prognoza Konwekcyjna na dzień 01.06
0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x