Prognoza Konwekcyjna na dzień 20.05 oraz noc

W poniedziałek nasz kraj w dalszym ciągu znajdować się będzie w zasięgu ciepłych, niestabilnych mas powietrza. Jednocześnie znajdziemy się w zasięgu niżu którego centum będzie znajdować się na pograniczu Czech oraz Niemiec.

Już na samym wstępie pragnę zaznaczyć że dzisiejsze burze mogą okazać się znacznie słabsze niż jest to prognozowane. Istnieje również nieznaczne ryzyko, że burze całkowicie się nie pojawią na terenie Wielkopolski. Czynnikiem hamującym rozwój burz może okazać się zachmurzenie które od samego rana rozciąga się nad znaczną częścią Wielkopolski.

Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia – szanse 30% – Obszar ten wydany został głównie ze względu na ryzyko pojawienia się silnych a lokalnie nawalnych opadów deszczu mogących powodować podtopienia, a w mniejszym stopniu na ryzyko na opadów większego gradu czy uformowania się trąby powietrznej

Na tym obszarze w ciągu dzisiejszej dobry prognozuje się wzrost wartości CAPE do 1500-1700 J/Kg. Gradient temperatury ponownie wyniesie około 0,7 st.C a warunki kinematyczne będą umiarkowane (DLS do 14-20 m/s, SRH 0-6 do 100-150 m2/s2). Warunki takie jak dziś dadzą nam ponownie ryzyko rozwoju superkomórek burzowych generujących nawalne opady deszczu do nawet 30-40 mm, opady większego gradu do nawet 3-3,5 cm oraz silnego wiatru do 90 km/h. Prócz superkomórek burzowych może dojść do rozwoju układu wielokomórkowego który wygenerowałby silne opady deszczu, silny wiatr do około 70-80 km/h oraz grad do 2 cm.

Istnieje również niewielkie ryzyko pojawienia się leja kondensacyjnego czy w pełni wykształconej trąby powietrznej. Największy potencjał do rozwoju burz wystąpi we wschodniej oraz centralnej części tego obszaru.

Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia – Obszar ten wydany został głównie ze względu na ryzyko wystąpienia silnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu możliwości pojawienia się trąby powietrznej

Na tym obszarze nie licząc warunków wyżej wymienionych prognozuje się wzrost wartości CAPE do 1300-1500 J/Kg. Gradient temperatury wyniesie 0,6/0,7 st.C a ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km będzie umiarkowane (DLS do 13-16 m/s). Takie warunki mogą przynieść nam przede wszystkim rozwój układu wielokomórkowego generującego silny wiatr do 70-80 km/h, silny deszcz oraz grad do 1,5-2 cm. Na tym obszarze również istnieje ryzyko uformowania się superkomórek burzowych lecz potencjał będzie nieco mniejszy. Niemniej jednak w przypadku ich pojawienia, siła będzie podobna co do opisanej w stopniu drugim.

Podobnie jak na obszarze drugim tak i tutaj będziemy mieli niewielkie ryzyko uformowania się trąby powietrznej

Rozwój burz przewidywany jest głównie na godziny popołudniowe oraz wieczorne.

Pamiętaj, że burza jest lokalnym zjawiskiem i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

Pamiętaj również o tym co przeczytałeś na wstępie tej prognozy!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x