Prognoza Konwekcyjna na dzień 18.05 oraz noc

Sobota będzie kolejnym dniem w którym nasz kraj znajdować się będzie w zasięgu ciepłych, wilgotnych oraz niestabilnych mas powietrza. Przed nami kolejny dzień z możliwością rozwoju burz!

W ciągu nadchodzącej doby prognozuje się wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do 1000-1500 J/Kg. Gradient termiczny w warstwie 850-500 hPa wyniesie średnio 0,7 st.C natomiast ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie około 12 m/s. Ze względu na duży poziom wilgoci, burze które się pojawią będą mocno uwodnione i właśnie silne a nawet nawalne opady deszczu będą głównym zagrożeniem występujących burz. Prócz tego burzom towarzyszyć będą silne porywy wiatru do 75 km/h oraz grad do 2 cm. Burze występować będą w postaci mniej lub bardziej zorganizowanych układów. Niewykluczony rozwój superkomórek lecz szanse są niewielkie.

Ogólne szanse na rozwój burz również nie należą do największych lecz oscylować będą w granicach 50-60%. Niewykluczone że ponownie na terenie Wielkopolski burze nie pojawią się.

Największe szanse rozwoju burz pojawią się w niedzielę oraz poniedziałek.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x