Nadciąga ocieplenie oraz pierwsze gwałtowne burze!

Modele numeryczne coraz pewniej prezentują spływ ciepłej ale niestabilnej masy powietrza który odczujemy już jutro. Obecność niestabilnych mas powietrza odczujemy głównie w weekend kiedy to przez nasz kraj w tym także Wielkopolskę mogą przejść mocno uwodnione burze. Niewykluczony jest także rozwój superkomórek burzowych generujących opady gradu do nawet 3 cm oraz kilku w pełni rozwiniętych trąb powietrznych. Prognozy dotyczące burz są jednak niestabilne dlatego już na samym wstępnie zaznaczam że obecne prognozy dotyczące burz przedstawiają wersję według aktualnych wyliczeń modeli numerycznych która w późniejszych aktualizacjach ze względu na niestabilność ulegnie zmianie dlatego burzowe prognozy należy traktować z dystansemCieplejszy czwartek

Już jutro czyli w czwartek do naszego kraju zacznie napływać ciepłe, wilgotne oraz niestabilne powietrze które odczujemy natychmiast. Temperatura czwartkowego dnia osiągnie nawet 15-17 st.C! To dość duży wzrost temperatury względem ostatnich dni kiedy to temperatura osiągała maksymalnie 8-10 st.C. Niemniej jednak tak jak wspomniałem wcześniej, cieplejsze masy powietrza będą bardzo zasobne w wilgoć przez co zamiast słońca ponownie zobaczymy kolejną porcję opadów.

Czwartek przyniesie nam również pierwsze lokalne burze związane z napływem niestabilnych mas powietrza. Burze te jednakże na razie nie będą silne a o ile się pojawią to wystąpią w postaci głównie pojedynczych komórek burzowych bądź multikomórek. Więcej na temat czwartkowych burz przeczytacie w prognozie konwekcyjnej która zostanie opublikowana za kilka godzin.

Prognozowana temperatura maksymalna w czwartkowy dzień

Piątkowe burze!

Piątek weekendu początek – mówi znane powiedzenie lecz w tym przypadku piątek będzie początkiem nie tylko weekendu ale także silniejszych burz w naszym kraju. Pierwsze gwałtowniejsze burze pojawią się na wschodzie Polski. W Wielkopolsce również zagrzmi lecz siła burz będzie umiarkowana. Głównym zagrożeniem z ich strony będą silne a nawet nawalne opady deszczu. Obecność cieplejszych mas powietrza poczujemy jeszcze bardziej. Temperatura piątkowego popołudnia wzrośnie do maksymalnie 18-20 st.C.

Prognozowane wartości CAPE w piątek

Silne sobotnie burze!

Sobota będzie dniem który według obecnych prognoz zasługuje na szczególną uwagę. Właśnie wtedy możemy najbardziej poczuć obecność niestabilnych oraz wilgotnych mas powietrza. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie może wzrosnąć nawet do 1500-1900 J/Kg. To w połączeniu z umiarkowanym poziomem wspomagania rozwoju konwekcji, podwyższonym gradientem temperatury czy niewielkimi liniami zbieżności wiatru może zaowocować rozwój silnych, mocno uwodnionych burz w tym kilku superkomórek burzowych a nawet lejków kondensacyjnych czy w pełni wykształconej trąby powietrznej. Prognozy na ten dzień objęte są szczególną niepewnością dlatego warto przypomnieć sobie wstęp artykułu.

Temperatura tego dnia będzie jeszcze wyższa przekraczając spokojnie 20 st.C osiągając maksymalne 25 st.C! To bardzo ciepło względem ostatnich dni w których temperatura jak i pogoda przypomina bardziej jesienną aurę.

Prognozowane wartości CAPE na sobotę

Kolejne dni mogą również okazać się ciepłe oraz burzowe. Burze w dalszym ciągu generować będą głównie silne oraz nawalne opady deszczu a w przypadku pojawienia się superkomórek także i duży grad do 3 cm oraz silny wiatr. Dynamika w pogodzie może być bardzo duża dlatego zachęcamy do bieżącego śledzenia naszej strony a w przypadku wydania ostrzeżeń do udostępniania ich aby ostrzec własnych znajomych przez zagrożeniami.

Pamiętajcie o słowach ujętych na wstępie artykułu. Są one kluczowe dla poprawnego zrozumienia całej treści wstępnych prognoz.

Źródło grafik – WXcharts

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x