Ponownie nadciągają intensywne opady deszczu!

Obecny tydzień mówiąc wstępnie może okazać się bardzo deszczowy. Pierwszej, słabe opady deszczu o charakterze przelotnym mogą pojawić się lokalnie już jutro. Prognozowana sytuacja niemniej jednak jest dość niepewna jeśli chodzi o sumę opadów z tego tygodnia dlatego te dane należy traktować jako przybliżone.

Pierwsze intensywne opady pojawią się już w środę i czwartek!

Według obecnych wyliczeń modeli numerycznych pierwsze wielkoskalowe opady deszczu pojawią się już w środę. Właśnie tego dnia opady wędrujące ze wschodu na zachód naszego kraju, zawitają w Wielkopolsce prawdopodobnie już z samego rana. Przed południem może dojść do pojawienia się opadów o nieznacznym natężeniu jednakże w drugiej części dnia oraz w nocy prognozuje się dotarcie wydajnej strefy opadowej nad Wielkopolskę. Opady ustąpiłyby dopiero w czwartek a suma dobowa w kulminacyjnym momencie mogłaby wynieść ponad 30-35 mm! Zgodnie z naszą skalą ostrzeżeń opad o wysokości powyżej 35 mm, kwalifikuje się na wydanie 2 stopnia zagrożenia.

Prognozowane natężenie opadów deszczu Źródło – WXcharts

Prognozowana dobowa suma opadów na dzień 15.05 Źródło – WXcharts

Prognozowana dobowa suma opadów liczona od 15.05 godz. 15:00 do 16.05 godz. 15:00 Źródło – WXchatrs

 

 

 

 

 

 

 

 

Deszczowy piątek

W piątkowy dzień opady deszczu prognozowane są obecnie w północnej, częściowo wschodniej oraz centralnej części Wielkopolski. Opady te będą już słabsze lecz w dalszym ciągu miejscami kwalifikować się będą na wydanie pierwszego stopnia zagrożenia na naszej mapie ostrzeżeń. Opady w tym przypadku wędrować będą z południowego-wschodu na północny-zachód a ich wysokość nie powinna przekroczyć 20-25 mm. Dodatkowo tego dnia nie możemy wykluczyć rozwoju mocno uwodnionych burz które zdecydowanie zwiększą sumę opadów.

Prognozowana dobowa suma opadów liczona od 16.05 godz. 15:00 do 17.05 godz. 15:00 Źródło – WXcharts

Burzowy lecz mniej deszczowy weekend

W sobotę niezmiennie możliwe będą opady deszczu lecz te nie powinny trwać już kilkadziesiąt godzin a ich suma najprawdopodobniej nie będzie kwalifikować się na wydanie ostrzeżenia meteorologicznego co oznacza że w ciągu 24 godzin nie spadnie więcej niż 15 mm deszczu. Największa suma prognozowana jest w północnej części Wielkopolski na granicy Wielkopolski z Kujawami.

Zamiast opadów deszczu mogą pojawić się mocno uwodnione burze które w dodatku mogą być dość dobrze rozwinięte za sprawą umiarkowanych parametrów wspomagania. Sobota może być kolejnym dniem gdzie burze mogą znacznie zwiększyć dobową sumę opadów.

Prognozowana suma opadów w sobotę Źródło – WXcharts

Niedziela na szczęście przyniesie odpoczynek od dużych sum opadowych. Może pojawić się deszcz lecz ten będzie jedynie o charakterze przelotnym jednakże podobnie jak w poprzednich dniach możliwe będą burze. Te w dalszym ciągu mogą być mocno uwodnione i podobnie jak w poprzednich dniach, mogą powodować lokalne podtopienia zwłaszcza biorąc pod uwagę sumy opadowe które mogą spaść. W przeciągu całego tygodnia może spaść nawet 70 mm deszczu nie wliczając oczywiście opadów pochodzenia konwekcyjnego czyli tych które mogą wygenerować burze.

Prognozowana suma opadów z całego tygodnia
Źródło – WXcharts

Pamiętajcie że prognozy te są wstępne zwłaszcza na koniec tygodnia dlatego warto mieć na uwadze że mogą ulec zmianie. Na deszczową środę oraz czwartek możemy stosunkowo duże szanse jednakże prognozowane sumy opadów mogą ulec nieznacznej zmianie. Zachęcamy do bieżącego śledzenia naszego facebook’a gdzie będą zamieszczane aktualne informację. We wtorkowy wieczór bądź w nocy z wtorku na środę zostaną wydane stosowne ostrzeżenia dotyczące intensywnych opadów deszczu.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x