Prognoza Konwekcyjna na dzień 10.05 oraz noc

ważna od 10.05.2019 r. Godz. 09:00 do 11.05.2019 r. Godz. 03:00W piątek Polska nadal będzie w zasięgu zatoki niżu z głównym ośrodkiem nad Zatoką Skattegat i wtórnym ośrodkiem znad Pojezierza Pomorskiego. Z zachodu na wschód kraju nadal powoli będzie przemieszczała się strefa frontu okluzji, a wraz z nią wilgotna i nieco cieplejsza, polarno-morska masa powietrza. Obecność frontów przyniesie nam dogodne warunki do rozwoju konwekcji.

Obszar objęty możliwością rozwoju burz: W ciągu dnia energia potencjalna dostępna konwekcyjnie na tym obszarze wzrośnie do 500-700 J/Kg. Przepływ powietrza w dolnej części troposfery będzie nieznaczny przez co rozwój burz będzie powolny. Niemniej jednak dość stromy pionowy gradient temperatury w warstwie 850-500 hPa który wyniesie do 0.7°C/100 m oraz liczne strefy zbieżności wiatru znacznie dodadzą szans na rozwój burz. Aktualne prognozy wskazują na wystąpienie tutaj przede wszystkim licznych, lokalnych komórek burzowych, multikomórek oraz w mniejszym stopniu rozproszonego układu wielokomórkowego. Burze generować będą silny wiatr do 65-75 km/h, silne opady deszczu do 20 mm a także lokalne opady gradu do 1-2 cm. Niewykluczone jest także pojawienie się kilku lejków kondensacyjnych. Ogólne szanse na rozwój burz są duże.

Pamiętaj że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

Możliwa aktualizacja prognozy konwekcyjnej. Niewykluczone również jest wydanie ostrzeżeń meteorologicznych pierwszego stopnia przed burzami! Zalecamy bieżące śledzenie jutrzejszej relacji live na facebookowej stronie Storm Chasers – Czerniejewo.

Wydał: Łukasz Kuliński

[Kliknij w wybrany obszar aby poznać jego nazwę]

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x