Trąba powietrzna w Wielkopolsce!

Niebezpiecznie rozpoczął się początek nowego tygodnia. W poniedziałek 29 kwietnia około godziny 18:00 w miejscowości Zielona Łąka w powiecie pleszewskim na południu województwa Wielkopolskiego zeszła trąba powietrzna osiągająca siłę F1 w skali Fujity. Trąba ta zostawiła za sobą znaczy pas zniszczeń. W tym artykule przedstawię wszystkie informacje jakie udało się ustalić na temat trąby powietrznej. 

Zniszczenia po trąbie powietrznej Fot. zpleszewa.pl

Poniedziałkowe burze okazały się być znacznie silniejsze niż było to prognozowane. Początkowo modele numeryczne wskazywały jedynie na niewielkie prawdopodobieństwo rozwoju burz jedynie w południowej części Wielkopolski oraz częściowo w województwie Łódzkim przez co prognoza konwekcyjna na naszej stronie nie została wydana.

Okazało się być zupełnie inaczej niż zakładały prognozy. Rozwój pierwszych komórek burzowych nastąpił około godziny 13:30 na południu Mazowsza. Stamtąd burze nabierając w sile kierowały się na zachód z odchyleniem na południowy-zachód. Z czasem burze osiągnęły imponującą aktywność elektryczną przez co wczorajszego dnia zanotowano około 40 000 wyładowań doziemnych!Apogeum wczorajszych burz nastąpiło w województwie Łódzkim oraz częściowo w Wielkopolsce gdzie doszło do gradobić czy lokalnych podtopień. Z analiz wynika iż w okolicy Pleszewa w Wielkopolsce doszło do powstania superkomórki burzowej która zawierała mezocyklon. Wir powietrza okazał się być na tyle silny że superkomórka znajdująca się nad tym obszarem prócz silnych opadów deszczu czy gradu wygenerowała trąbę powietrzną która została sklasyfikowana w skali Fujity jako F1 (wiatr 117–180 km/h). Dane radarowe cappi idealnie wskazują na wystąpienie zjawiska Hook Echo czyli sygnatury odbiciowości radarowej w kształcie haka, która jest bardzo charakterystyczną cechą przede wszystkim klasycznej postaci superkomórki burzowej. W sprzyjających warunkach Hook Echo dochodzi do rozwoju trąby powietrznej o czym wczoraj doskonale się przekonaliśmy.

Widoczne Hook Echo na radarze odbiciowości Źródło: radar-opadow.pl

Superokomórka rozwinęła się dość niespodziewanie. Prognozy absolutnie nie wskazywały możliwości rozwoju tego typu burz. Mówiąc ogólnie burze okazały się być silniejsze niż wskazywały na to prognozy przez co natychmiast wydaliśmy wczoraj stosowne ostrzeżenia. Według analiz prędkość wiatru podczas przechodzenia trąby powietrznej mogła osiągać nawet 120-150 km/h. Uszkodzonych zostało kilka budynków a powalonych zostało wiele drzew. Jeśli posiadacie jakieś materiały, zachęcamy do nadesłania ich do nas na adres e-mail [email protected] W dalszym ciągu analizujemy wczorajsze wydarzenia.

 

Poniżej możecie zobaczyć jedno z nagrań trąby powietrznej.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x