Prognoza Konwekcyjna na dzień 26.04 oraz noc

ważna od 26.04.2019 r. Godz. 11:00 do 27.04.2019 r. Godz. 06:00W piątek nasz kraj znajdować się będzie w zasięgu ciepłych mas powietrza. Jednocześnie z zachodu nadchodzić będzie chłodny front atmosferyczny dzięki któremu w sobotę nie zobaczymy już temperatur rzędu 25-29 st.C a trochę niższe.

W ciągu ważności prognozy przewiduje się wzrost wartości CAPE do 1000-1400 J/Kg co w połączeniu z linią zbieżności wiatru oraz stosunkowo korzystnymi pozostałymi parametrami niezbędnymi do rozwoju burz da nam wyładowania głównie na zachodzie Wielkopolski. Podczas burz na obszarze objętym pierwszym stopniem zagrożenia przewiduje się wystąpienie burz w postaci mniej lub bardziej zorganizowanego układu wielokomórkowego którego zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 70-80 km/h, silny deszcz oraz lokalnie grad dochodzący do 2-3 cm. Ponadto istnieje ryzyko uformowania się superkomórki wysokoopadowej przy której zjawiska mogą być intensywniejsze.

Na obszarze objętym możliwością wystąpienia burz przewiduje się rozwój pojedynczych komórek burzowych które z czasem mogą połączyć się w mniej lub bardziej zorganizowany układ burzowy. Intensywność zjawisk na ogół będzie zbliżona do opisanych wcześniej w stopniu pierwszym natomiast ze względu na obniżone szanse rozwoju burz na tym obszarze, pierwszy stopień zagrożenia nie został wydany.

Burze możliwe będą głównie późnym popołudniem oraz wieczorem i wędrować będą do nas znad Niemiec.

Pamiętaj że burza jest lokalnym zjawiskiem i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją! Prognoza konwekcyjna wskazuje obszar na którym burze mogą się pojawić lecz dokładnej lokalizacji ich rozwoju nie jesteśmy wstanie przewidzieć. Prognoza konwekcyjna nigdy nie daje gwarancji wystąpienia burz!

Wydał: Łukasz Kuliński

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x