Prognoza Konwekcyjna na dzień 09.03 oraz noc

ważna od 09.03.2019 r. Godz. 10:00 do 10.03.2019 r. 06:00Pierwszy stopień zagrożenia wydany głównie ze względu na duże ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru!

Początek marca zdecydowanie nie należy do najspokojniejszych. Za nami już kilka incydentów wiatrowych a kolejne w dalszym ciągu przed nami. Już jutro prędkość wiatru ponownie wzrośnie przed czym wydano już stosowne ostrzeżenia.

Jutro prócz wzrostu prędkości wiatru, prognozuje się także wzrost wartości CAPE do 150-220 J/Kg. Wzrost wartości CAPE w połączeniu z bardzo silnymi pionowymi uskokami wiatru (DLS do 35-37 m/s) oraz konwergencją w pobliżu frontów atmosferycznych da nam korzystne warunki do rozwoju burz które będą mogły przybierać formę nie tylko lokalnych wyładowań lecz także układów liniowych. To właśnie w tym przypadku burze mogą okazać się najsilniejsze. Prędkość wiatru na ogół będzie osiągać wartości podane w ostrzeżeniu jednakże podczas burz maksymalne porywy wiatru mogą być silniejsze osiągając do 90 km/h a lokalnie być może i do 100 km/h i to właśnie porywy wiatru będą stanowić główne zagrożenie ze strony burz. Ponadto pojawią się silniejsze opady deszczu oraz lokalnie niewykluczone opady drobnego gradu. 

Sytuacja pogodowa na jutrzejszą dobę jest stosunkowo niepewna i może okazać się iż burze będą znacznie słabsze lub nie pojawią się w ogóle. Obecne prognozy nie dają gwarancji na wystąpienie wyładowań jednakże szanse na ich pojawienie się są obecnie stosunkowo duże. Nie wiemy jednak gdzie dokładnie przejdą burze oraz która część województwa będzie miała największe szanse na wystąpienie wyładowań. W związku z tym zalecamy bieżące obserwowanie naszej facebookowej strony gdzie jak zawsze w razie zagrożenia będziemy prowadzić dla Was specjalną relację!

Wydał – Łukasz Kuliński

[Kliknij w wybrany obszar aby poznać jego nazwę oraz wydany stopień]

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x