Silny wiatr, deszcz, śnieg oraz bardzo niskie ciśnienie – Głęboki niż nad Skandynawią!

Już w niedzielę Polska zacznie znajdować się w zasięgu głębokiego niżu który zdominuje pogodę w naszym kraju. Ciśnienie atmosferyczne będzie naprawdę niskie co nie zadowoli szczególnie meteopatów.  Zatem jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach?Nasilający się z każdą godziną wiatr!

W niedzielę od samego rana poczujemy nieco silniejszy wiatr lecz zdecydowanie nie będzie on bardzo uciążliwy. Do południa jego średnia prędkość wynosić będzie około 20-25 km/h a w porywach osiągnie maksymalnie 40 km/h. Niemniej jednak z każdą godziną wiatr będzie stawał się coraz silniejszy. Wieczorem średnia prędkość wzrośnie do 30 km/h a w porywach jego prędkość będzie mogła przekraczać 55-60 km/h. Do tego przez cały dzień dokuczać będą nam opady deszczu.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w niedziele

Kulminacyjny moment silnych porywów wiatru przypadnie na poniedziałek kiedy to wiatr w porywach osiągać będzie mógł 65-75 km/h a według niektórych modeli nawet 80 km/h. Tego dnia pojawiać się będą także przelotne opady śniegu a lokalne niewykluczone są burze śnieżne! Wiatr zacznie słabnąć już w poniedziałek wieczorem lecz porywy na poziomie 35-45 km/h pozostaną z nami przez kolejne kilka dni.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w poniedziałek

Bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne!

Przyszedł czas na część z której w szczególności nie będą zadowoleni meteopaci czyli osoby które wrażliwe są na m.in gwałtowne zmiany ciśnienia. Ośrodek niżowy który przemieszczać się będzie nad Skandynawią będzie naprawdę głęboki bowiem w centrum niżu ciśnienie wyniesie zaledwie około 965 hPa! W Wielkopolsce w przeciągu 24 godzin ciśnienie może spaść o nawet 20-22 hPa wynosząc minimalnie na północy 978-980 hPa!

Prognozowane ciśnienie atmosferyczne w nocy z niedzieli na poniedziałek

O wiele bardziej imponująco przedstawia się minimalne ciśnienie w centrum niżu które wyniesie zaledwie 965 hPa! To naprawdę bardzo mało! Ciśnienie zacznie rosnąć powoli w poniedziałek kiedy to niż zacznie oddalać się od naszego kraju. Niemniej jednak przez kolejne dni wynosić będzie ono na poziomie około 1005 hPa.

Minimalne ciśnienie atmosferyczne w centrum niżu

Podsumowując: Przed nami dni z silnym wiatrem, deszczem, lokalnie śniegiem oraz bardzo niskim ciśnieniem. Najniższe ciśnienie występować będzie wieczorem oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek kiedy to zbliży się do 980 hPa. W kolejnych dniach pogoda będzie stopniowo poprawiać się.

W przypadku podtrzymania prognoz o silnym wietrze, wkrótce wydane zostaną stosowne ostrzeżenia.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x