Czy czekają nas białe święta? – Wstępne prognozy

Do wigilii oraz świąt pozostało nieco więcej niż tydzień. Już wcześniej dostawałem od Was wiele wiadomości dotyczące pogody na święta lecz było zdecydowanie za wcześnie by mówić o wiarygodnych prognozach. Tak jest również teraz dlatego ten artykuł traktujcie jako orientacyjną prognozę która ulegnie zmianie. Oficjalne prognozy zgodnie z wcześniej opublikowanym planem pojawią się za kilka dni.Jakiej pogody możemy spodziewać się w wigilię?

Pogoda w wigilię zdecydowanie nie będzie przypominać świąt Bożego Narodzenia. Obecne prognozy wskazują na jedną z najcieplejszych wigilii ostatnich lat. Temperatura tego dnia w Wielkopolsce wyniesie od 6 st.C do aż 10-11 st.C! W ciągu całego dnia utrzymywać się będzie całkowite zachmurzenie na różnych piętrach z których pojawią się przelotne opady deszczu. Obecnie o śniegu nie ma nawet co mówić. Wigilia w typowo jesiennych klimatach nie jest tym czego byśmy chcieli. Ponadto pojawi się nieco silniejszy wiatr który w porywach będzie osiągał 45-55 km/h.

Prognozowana temperatura maksymalna w wigilię. Źródło – Meteomodel

Pierwszy dzień świąt równie ciepły?

Dzień Bożego Narodzenia będzie już nieco chłodniejszy. Tego dnia należy spodziewać się wzrostu temperatury na terenie Wielkopolski do 4-6 st.C. Podobnie jak w wigilię tak i tego dnia niebo będzie zasnute chmurami z których przelotnie może popadać. Jedynym pocieszeniem jest wiatr który znacznie osłabnie osiągając prędkość maksymalnie kilku kilometrów na godzinę.

Temperatura maksymalna w pierwszy dzień świąt.
Źródło – Meteomodel

Drugi dzień świąt równie ponurym dniem!

Ostatni dzień świąt podobnie jak poprzednie dni będą pochmurne lecz tym razem bez opadów w ciągu dnia. Temperatura nieznacznie przekroczy 0 st.C a wieczorem oraz w nocy możliwe będą opady śniegu lub deszczu ze śniegiem na południu Wielkopolski. Prędkość wiatru będzie niewielka.

Temperatura maksymalna w drugi dzień świąt.
Źródło – WXcharts

Podsumowując: Przed nami kolejne ciepłe święta z deszczem zamiast śniegu na który w obecnej chwili nie ma co liczyć. W wigilię za sprawą ośrodka niżowego mogą pojawić się nieco silniejsze porywy wiatru a temperatura wyniesie nawet 10 st.C! Pamiętajcie jednak że termin prognoz jest bardzo odległy i mogą jeszcze one “obrócić się” o 180 stopni. Niemniej jednak obecne wyliczenia modeli numerycznych wskazują iż święta a zwłaszcza wigilia miną pod znakiem typowo jesiennej pogody.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x