Burzowe Ciekawostki

Po kilkumiesięcznej przerwie od ciekawostek oraz artykułów edukacyjnych powracamy z nową serią! Artykuły z serii #BurzoweCiekawostki ukazywać się będą co najmniej raz w miesiącu. Tak więc zaczynamy!Czy bezpieczne jest pozostanie w trakcie burzy w samochodzie?

Zadając to pytanie przeciętnemu Kowalskiemu zapewne usłyszelibyśmy odpowiedź “Nie”. Z tym z jednej strony zgodzę się z tym lecz z drugiej absolutnie zaprzeczę. Jeśli dookoła nie ma drzew bądź czegokolwiek co mogłoby spaść na nasz samochód, to właśnie samochód jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w trakcie burzy. W razie trafienia piorunem karoseria działa jak klatka Faradaya odprowadzając ładunek do ziemi jednocześnie chroniąc nas  wewnątrz. Co innego można powiedzieć kiedy to dookoła mamy drzewa bądź przewody wysokiego napięcia. Przewrócenie się drzewa bądź chociażby uderzenie z większej gałęzi może spowodować uszczerbek na naszym zdrowiu a nawet stanowić zagrożenie dla życia! Jeśli wokół ciebie nie ma czystej przestrzeni, jak najszybciej znajdź schronienie w budynku lecz jeśli masz możliwość pozostania w samochodzie to wiedz że w nim jesteś bezpieczny! 

Jeśli burza jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów ode mnie to mogę czuć się bezpiecznie?

Jeśli jesteś na otwartej przestrzeni to zdecydowanie nie! Mimo burzy która jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów i tak możesz czuć się zagrożony. Czasem podczas burzy zaobserwować można wyładowania typu CG+. Nie pojawiają się one podczas każdej burzy lecz nie są też niczym dziwnym czy wyjątkowym. Wyładowania tego typu mogą uderzyć w skrajnych przypadkach nawet 60-80 km od miejsca w którym powstało! Więcej na temat tego typu wyładowań przeczytasz tutaj. Mimo iż szanse że wyładowanie tego typu trafi akurat w ciebie są marginalne to pamiętaj że jeśli widzisz nadchodzącą burzę, jest to ostatni znak aby jak najszybciej znaleźć schronienie!

Dlaczego piorun nie poraża ryb, gdy uderzy w jezioro?

Tutaj odpowiedź jest prosta. Woda jest bardzo dobrym przewodnikiem, a dobre przewodniki sprawiają, że ładunek pozostaje raczej na ich powierzchni. W takiej sytuacji ryby mogą czuć się bezpiecznie, lecz ty masz duże szanse że zostaniesz porażony. Jeśli widzisz nadchodzącą burzę, jak najszybciej wyjdź z wody! 

Czy rozmowa przez telefon komórkowy zwiększa szanse trafienia przez piorun?

Na sam koniec absolutny mit który jest nam wszystkim powszechnie znany. Często spotykam się z osobami które wierzą w tą teorię lecz nie ma na to żadnych dowodów tak więc możecie bez wahania wykonać telefon w trakcie burzy. Pamiętaj jednak aby nie używać telefonów stacjonarnych! W przypadku uderzenia pioruna w nadajniki sieci, napięcie przeniesie się do twojej słuchawki a ty zostaniesz porażony.

 

To była ostatnia ciekawostka na dziś. Koniecznie dajcie znać w komentarzu jak oceniacie nową serię na tej stronie!

 

5 1 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x