Przed nami spływ mroźnego powietrza!

Modele numeryczne od paru dni podtrzymują wersję o napływie chłodnych mas powietrza z północy. Za sprawą rozległego, bardzo dobrze rozbudowanego wyżu który umożliwi napływ chłodnych mas powietrza temperatura spadnie poniżej 0 st.C oraz pojawią się opady śniegu! Pod koniec miesiąca może być jeszcze zimniej ale po kolei.

Silna blokada wyżowa!

Nad północną częścią Europy ulokuje się rozległy oraz silny wyż dzięki któremu ciśnienie w naszym kraju wyniesie nawet 1040-1043 hPa! Za sprawą rozległego wyżu oraz jego ulokowania, do naszego kraju napłyną chłodne masy powietrza z północy. Mówiąc w skrócie czeka nas chłodna lecz bezchmurna aura.

Rozkład baryczny na 20 listopada

Znaczny spadek temperatury.

Niestety to już definitywnie koniec ciepłej jesieni. Po rekordowym początku listopada kiedy to temperatura osiągała nawet 26 st.C czas na znaczne ochłodzenie. Jak już wcześniej przeczytaliście do Polski spłyną chłodne masy powietrza z północy za sprawą wyżu. Pierwsze ujemne temperatury w nocy pojawią się już w najbliższy weekend natomiast opady śniegu możliwe będą wraz z nadchodzącym tygodniem.

Prognozowana temperatura minimalna na 18 listopada

Opady śniegu to już pewne?

Oczywiście że nie! Każda prognoza a szczególnie ta kiedy to jej termin jest nadal nieco odległy obarczona jest dużą niepewnością. Informację o ochłodzeniu możemy przyjąć jako pewną a scenariusz z prognozowaną temperaturą powyżej zapewne w większości się sprawdzi lecz co do opadów to nie możemy mieć całkowitej pewności. Należy jednak naznaczyć iż modele w dalszym ciągu podtrzymują takową wersję a warunki również będą realne. Z czasem będę informował o ewentualnych, nadchodzących opadach śniegu.

Prognozowany rodzaj oraz natężenie opadu

Co w późniejszym terminie?

Tą część tego artykułu traktujcie bardziej jako ciekawostkę ponieważ może zmienić się jeszcze setki razy. Obecne wyliczenia wskazują na gwałtowny napływ arktycznych mas powietrza. Temperatura w Polsce będzie mogła spaść nawet poniżej -20 st.C a do tego pojawią się opady śniegu! Mówiąc krótko w prognozach na koniec miesiąca widzimy prawdziwą zimę lecz przypominam że te prognozy należy traktować jako ciekawostkę a nie pewną informację.

Prognozowana temperatura minimalna na 28 listopada

W razie ewentualnych, większych zmian wobec oficjalnych prognoz które przeczytaliście powyżej, poinformuję w osobnym wpisie podobnie jak i o możliwym spływie arktycznych mas powietrza pod koniec miesiąca.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x