Silny wiatr, deszcz oraz nagłe ocieplenie!

Początkowo modele numeryczne wskazywały na spływ arktycznych mas powietrza przez co pojawiłyby się u nas pierwsze opady śniegu. Tymczasem prognozy uległy diametralnej zmianie! Zamiast chłodnych mas powietrza nad nasz kraj napłyną ciepłe masy pochodzenia polarno-morskiego. Przed nami bardzo ciepły jak na tę porę roku okres w pogodzie!

Anomalia temperatur na wysokości 850 hPa prognozowana na 30 października

Silny wiatr a następnie ocieplenie!

Napływ ciepłych mas powietrza zawdzięczać będziemy ośrodkowi niskiego ciśnienia który będzie przemieszczał się z południa na północ. To właśnie od razu za nim nastąpi nagły wzrost temperatury. Wcześniej jednak jak zapewne się domyślacie pojawią się silne porywy wiatru związane w owym niżem. Te jednak nie powinny być bardzo silne. Maksymalne porywy wiatru nie będą przekraczać na ogół 75-85 km/h. Napływ ciepłych mas powietrza za ośrodkiem niżowym idealnie to pokazują mapy prognozowanej temperatury maksymalnej. W momencie kiedy to niż przejdzie już przez południową część Polski temperatura będzie tam wynosić nawet 20 st.C. Na pozostałej części kraju temperatura nie będzie wyższa niż 10 st.C. Tak będzie właśnie w poniedziałek kiedy temperatura o godzinie 12:00 w Poznaniu osiągnie zaledwie 6-7 st.C natomiast o tej samej godzinie w rejonach Katowic będzie około 20 st.C. W nocy z poniedziałku na wtorek będzie w Wielkopolsce około 2 razy cieplej niż w południe.

Prognozowana maksymalna temperatura o godzinie 12:00 w poniedziałek

Prognozowana minimalna temperatura w nocy z poniedziałku na wtorek

Intensywne opady deszczu na południu Wielkopolski!

W ciągu jutrzejszej doby na południu Wielkopolski dojdzie do pojawienia się intensywnych opadów deszczu. Związane będą one z ośrodkiem niskiego ciśnienia. Dobowa suma opadów w na południu województwa może osiągnąć do 30 mm. Nad pozostałą częścią Wielkopolski opady albo się nie pojawią albo będą znikome.

Prognozowana dobowa suma opadów na jutrzejszy dzień

Po chwilowym, niewielkim załamaniu pogody czeka nas dużo słońca oraz ciepła!

Po niewielkim załamaniu pogody nastąpi jej nagła poprawa. Jak już wcześniej przeczytaliście pojawi się duży kontrast termiczny oraz naprawdę wysokie temperatury jak na tę porę roku. Temperatura może być wyższa od norm o aż ponad 12 st.C! To naprawdę bardzo dużo.  Ciepło zostanie z nami na dłuższy czas. Odległe prognozy tzw. fusy wskazują że temperatury powyżej 15 st.C utrzymywać się będą aż do 8 listopada jednak należy brać to z dystansem.

Anomalia temperatur na wysokości 2 m na 30 października

Cóż… Biorąc pod uwagę obecne prognozy pozostaje nic innego niż cieszyć się z pięknej, ciepłej pogody. Wykorzystajcie kochani dobrze ten czas bo to już może być naprawdę jedno z ostatnich o ile nie ostatnie tak duże ocieplenie.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x