Chłodniejsze masy powietrza, opady deszczu oraz silny wiatr w nadchodzącym tygodniu!

Babie lato dobiegło końca co zdecydowanie mogliśmy zobaczyć w ciągu dzisiejszego dnia. Czy ciepło powróci? Na to pytanie trudno odpowiedzieć lecz najprawdopodobniej były to ostatnie tak wysokie temperatury w tym roku. Przed nami spływ chłodnych mas powietrza, opady deszczu, silny wiatr a nawet i niewykluczone opady śniegu!

Anomalia temperatur na wysokości 850 hPa
Źródło: WXcharts

Wieści o ochłodzeniu zapewne ucieszyły nie jedną osobę. Temperatury rzędu 25 st.C w październiku nie zdarzają się często. Kolejne dni będą wręcz idealne dla wszystkich osób lubiących niskie temperatury. Ta w najbliższych dniach nie będzie przekraczać 13/15 st.C. Ponadto z czasem za sprawą arktycznych mas powietrza ochłodzi się jeszcze bardziej lecz na razie przymrozki możemy wykluczyć.

Temperatura maksymalna w najbliższą niedzielę Źródło: WXcharts

Ze szczególną uwagą patrzę na końcówkę miesiąca kiedy to pojawi się delikatny powiew zimy. Prócz opadów śniegu o których już za chwilę pojawi się także kolejne ochłodzenie. Tym razem temperatura w dzień nie przekraczałaby 5/7 st.C a nocami mogłaby spadać do -2 st.C a w górach nawet do -10 st.C. Termin tych prognoz jest jednak odległy dlatego nie należy ich traktować z dużą powagą. Mimo tego wyglądają dość realistycznie

Minimalna temperatura na 29 października
Źródło: WXcharts

Przyszła pora na opady deszczu które ucieszą chyba każdego. W nadchodzącym tygodniu za sprawą na ogół niżowej pogody pojawią się opady deszczu. Nie będą one silne lecz biorąc pod uwagę obecną sytuację, każda porcja deszczu jest ważna. O ile prognozy mniej więcej się sprawdzą to w ciągu przyszłego tygodnia spadnie od około 24 mm do około 40 mm deszczu.

Prognozowana suma opadów przyszłego tygodnia Źródło: WXcharts

O ile wyliczenia modeli numerycznych się sprawdzą i pod koniec miesiąca spłynie do nas arktyczna masa powietrza oznaczać to będzie pojawienie się pierwszych opadów śniegu w tym sezonie. W naszym województwie prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej nie będzie wynosić więcej niż 4-5 cm.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej
Źródło: WXcharts

Przyszedł czas na ostatnią część tego wpisu czyli na możliwość pojawienia się silnych porywów wiatru. Modele numeryczne już od pewnego czasu wskazują na pojawienie się silnego wiatru w okolicach środka tygodnia. Wiatr nie powinien stanowić dużego zagrożenia a porywy nie będą przekraczać 80 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru
Źródło: WXcharts

Podsumowując: W ciągu nadchodzącego tygodnia temperatura będzie utrzymywać się na poziomie 13-15 st.C. Niewykluczone jest pojawienie się silnych porywów wiatru oraz upragnionych opadów deszczu. Najciekawiej wygląda końcówka miesiąca kiedy to anomalia temperatur będzie wręcz ekstremalna. Dodatkowo będą mogły pojawić się pierwsze opady śniegu.

Prognozy na bardziej odległe terminy obarczone są dużą niepewnością!

O wszystkich zagrożeniach bądź zmianach w pogodzie, poinformuję oficjalnie w osobnym wpisie.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x