Umiarkowane burze – Prognoza Konwekcyjna na 24.08

ważna od 24.08.2018 r. Godz. 06:00 do 25.08.2018 r. Godz. 23:30


W piątek nasz kraj znajdzie się w zasięgu powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Jednocześnie z zachodu wkraczać będzie do nas chłodny front który przyniesie nam znaczne ochłodzenie. Zetknięcie się ze sobą dwóch różnych mas powietrza przyniesie nam gwałtowną pogodę!

W piątek na terenie całej Wielkopolski dojdzie do wzrostu wartości CAPE do 1000-1500 J/Kg. W związku z pojawieniem się umiarkowanego wspomagania konwekcji (konwergencja i ruchy wznoszące) możliwy będzie szybszy rozwój chmur Cumulonimbus. Rozwój burz nastąpi w umiarkowanych pionowych uskokach wiatru (DLS do 15-19 m/s) przy czym największe będą one na północnym-zachodzie województwa. W związku z podwyższonym uskokiem wiatru który będzie wspomagał rozwój burz niewykluczone jest powstanie układu wielokomórkowego oraz w mniejszym stopniu układu liniowego. Ponieważ pojawi się również podwyższony wirujący profil pionowy wiatru (do 100-130 m2/s2) dzięki któremu nie możemy wykluczyć powstania superkomórek burzowych lecz szanse na nie będą także niewielkie. Zagrożeniem ze strony burz będą silne opady deszczu do 20-30 mm, silny wiatr do 90 km/h oraz grad do 2 cm. 

Pierwsze wyładowania mogą pojawiać się już w pierwszej części ważności prognozy. Ze względu na niepewną do końca sytuacje kiedy dokładnie zaczną rozwijać się burze, rzeczywista sytuacja może nieco różni się od tej opisanej w prognozie.

Burze głównie w przypadku pojawienia się superkomórek lub układu liniowego mogą być nieco silniejsze niż jest to prognozowane a co za tym idzie możliwe jest wydanie drugiego stopnia zagrożenia. W związku z tym zalecamy monitorowanie bieżącej sytuacji w dniu jutrzejszym za pośrednictwem Relacji z burzowego dnia która prowadzona jest na naszej facebookowej stronie.

Pamiętaj że burza jest lokalnym zjawiskiem a pojawienie się ich na całym obszarze objętym możliwością rozwoju burz jest niemalże nierealne! 

Opracował: Łukasz Kuliński

[Kliknij w wybrany obszar aby poznać jego nazwę]

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x