Prognoza Konwekcyjna na wieczór i noc 13.08/14.08

ważna od 13.08.2018 r. Godz. 16:30 do 14.08.2018 r. Godz. 06:00


W ciągu dzisiejszej nocy z zachodu zbliży się do nas chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Danii. Przed frontem napływać będzie gorące powietrze zwrotnikowe. W wyższych warstwach troposfery widoczna będzie fala krótka ze znacznym przyspieszeniem wiatru w jej przedniej części. Wiązać będzie się z nią górna dywergencja powodująca wznoszenie się powietrza. 

W ciągu dzisiejszej nocy prognozuje się wzrost niestabilności (CAPE do 500-800 J/Kg, LI do -3 st.C) Zawartość wody w troposferze wyniesie do 30-32 mm. Pojawi się również umiarkowany, lokalnie dość wysoki uskok wiatru w warstwie 0-6 km (do 20 m/s) który dodatkowo będzie napędzał rozwój burz i tworzył dogodne warunki do łączenia się burz w większe struktury. Za sprawą podwyższonego wirującego profilu pionowego wiatru (SRH 0-3 do 150-220 m2/s2) niewykluczone jest powstanie superkomórek burzowych. Istnieje także niewielka szansa uformowania się układu liniowego. Największa aktywność burz będzie przypadać na pierwszą oraz częściowo drugą część nocy. Zagrożeniem ze strony burz będą silne porywy wiatru do 70-80 km/h oraz silny deszcz. W przypadku wystąpienia superkomórek lub układu liniowego zagrożeniem będzie prędkość wiatru osiągać będzie mogła nawet 90-95 km/h, silny deszcz do 30-35 mm oraz grad do 2 cm.

Niewykluczona jest aktualizacja prognozy do pierwszego stopnia zagrożenia. W przypadku kiedy burze występować będą na terenie naszego województwa w razie konieczności wydane zostaną wydane stosowne ostrzeżenia.

Burze kierować się będą z zachodu na wschód a ich rozwój przewidywany jest głównie w strefach zbieżności wiatru.

Opracowanie: Łukasz Kuliński

[Kliknij w wybrany obszar aby poznać jego nazwę]

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x