Prognoza Konwekcyjna na czwartek oraz noc

ważna od 09.08.2018 r. Godz. 10:00 do 10.08.2018 r. Godz. 08:00


Dziś w dalszym ciągu napływać do nas będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Jednocześnie z zachodu wkraczać będzie chłodny front dzięki któremu powstaną nam dogodne warunki do rozwoju silnych burz.

W ciągu doby prognozuje się wzrost wartości CAPE do 1500-2000 J/Kg. Jednocześnie występujące bardzo wysokie uwodnienie troposfery oraz brak jakichkolwiek czynników wspomagających da nam burze o charakterze bardzo lokalnym. Ich zagrożeniem mogą być silne opady deszczu do 40 mm, silny wiatr do 90 km/h oraz grad do 2 cm.

Sytuacja odmieni się wieczorem/w nocy gdzie z zachodu wkraczać do nas będzie chłodny front. Ten spowoduje pojawienie się strefy zbieżności wiatru. Właśnie głównie w tej przemieszczającej się strefie należy spodziewać się silnych burz które mogą występować w postaci pojedynczych komórek jak i bardziej zorganizowanych układów. Zagrożeniem ze strony burz będą silne opady deszczu do 40 mm, lokalnie więcej, silny wiatr do 90 km/h oraz grad do 2 cm. W przypadku wystąpienia zorganizowanego układu burzowego, jego siła będzie większa. Prędkość wiatru lokalnie będzie mogła osiągać a nawet być może przekraczać 100 km/h. W przypadku zagrożeń wydane zostaną stosowne ostrzeżenia.

Rozwój burz przewidywany jest głównie na godziny wieczorne oraz nocne lecz pierwsze komórki mogą pojawiać się już w początkowej fazie ważności prognozy. Ze względu na niepewność jaką dokładnie siłę będą miały burze, nie zostaje wydany drugi stopień zagrożenia lecz niewykluczone że w ostrzeżeniach to się nie zmieni.

[Kliknij w wybrany obszar aby poznać szczegóły]

Pamiętaj że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x