Upały oraz silniejsze burze powrócą!

Na tą wiadomość zapewnie wielu z Was nie będzie zadowolonych. Ochłodzenie które pojawiło się u nas nie zostanie z nami na długo. Jeśli wierzyć obecnym wyliczeniom modeli numerycznych, już za kilka dni znów temperatura wzrośnie powyżej 30-35 st.C. Pojawią się również silne burze!

Modele numeryczne od dobrego tygodnia podtrzymują prawdopodobieństwo pojawienia się wysokich temperatur. Upały w Wielkopolsce mają pojawić się już w środę kiedy to temperatura w Nowym Tomyślu będzie mogła osiągać już 35 st.C! Kolejne dni będą równie ciepłe. Temperatury lokalnie według modeli mogą nie dużo odbiegać od rekordu ciepła w naszym województwie bo ten wynosi równe 40 st.C. Niewykluczone jest że lokalnie temperatura osiągnie nawet 38 st.C. Przypominam że temperatura podawana jest w cieniu. Prócz wysokich temperatur w dzień wystąpią również tzw. noce tropikalne. Oznacza to że minimalna temperatura nie spadnie poniżej 20 st.C a ta może wynieść nawet 23-24 st.C!

Maksymalna temperatura według modeli ECMWF na dzień 9 sierpnia

Prócz wysokich temperatur pojawią się także dogodne warunki do rozwoju burz. Te, lokalnie mogą być gwałtowne. Obecne wyliczenia modeli prognozują wystąpienie burz termicznych już w najbliższą środę. Jak dobrze wiemy ten typ burz zagraża głównie silnymi opadami deszczu. Nie inaczej będzie w tym przypadku gdzie burze będą mogły powodować podtopienia.

Nieco groźniejsza sytuacja zapowiada się na czwartek kiedy to z zachodu wkraczać będą do nas chłodniejsze masy powietrza. Dzięki temu pojawią się czynniki napędzające rozwój burz. Bez wątpienia pojawi się wyższy uskok wiatru oraz jego zbieżność. Za sprawą tego burze będą mogły łączyć się w bardziej zorganizowane struktury burzowe. Lokalnie pojawi się wręcz ekstremalny poziom uskoku kierunkowego wiatru przez co występować mogą silne superkomórki burzowe. Za sprawą ogromnie naładowanej wilgocią troposfery burze bez wątpienia będą generować nawalne opady deszczu. PW może wynieść nawet 50-53 mm!

Prognozowany bardzo wysoki poziom uskoku kierunkowego wiatru

 

Od piątku za sprawą przejścia chłodnego frontu znacznie się ochłodzi. Różnica temperatury maksymalnej między czwartkiem a piątkiem może wynieść nawet 9-10 st.C.

Przedstawione prognozy to jedynie wstępne wyliczenia modeli które mogą ulec zmianie! Jedno jest pewne – Pojawi się znaczny wzrost temperatury oraz burze. Na oficjalne prognozy musimy jeszcze poczekać.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x