Prognoza Konwekcyjna na sobotę oraz noc

ważna od 04.08.2018 r. Godz. 13:00 do 05.08.2018 r. Godz. 06:00


2 stopień zagrożenia wydany został ze względu na silne opady deszczu, silny wiatr oraz grad

1 stopień zagrożenia wydany został ze względu na silne porywy wiatru, grad oraz w mniejszym stopniu silny deszcz.


Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia: Na tym obszarze spodziewamy się wzrost wartości CAPE do 1500-1700 J/Kg. Za sprawą pojawienia się czynników napędzających rozwój burz takich jak wyższy uskok wiatru na wysokości 0-6 km który wyniesie do 18-19 m/s oraz zbieżność wiatru, burze będą mogły łączyć się w mniej lub bardziej zorganizowane struktury burzowe. Niewykluczone jest utworzenie się mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) oraz superkomórek burzowych. Burze na tym obszarze mogą generować silne opady deszczu do nawet 40 mm, silny wiatr do 100 km/h lokalnie być może nieco więcej oraz opady dużego gradu do nawet 4 cm!

Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia: Tutaj prognozuje się wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do 1000 J/Kg. Mimo iż lokalnie w tym obszarze wartości CAPE będą niskie to dobry poziom wspomagania zdecydowanie doda siły burzom. W tym obszarze również nie możemy wykluczyć przejścia mezoskalowego układu konwekcyjnego. Za sprawą wyższego uskoku kierunkowego wiatru niewykluczone jest także pojawienie się superkomórek burzowych. Ze względu na mniejsze szanse pojawienia się wyżej wymienionych typów burz oraz nieco słabsze warunki wydany został pierwszy stopień zagrożenia. Tutaj burze mogą generować silny wiatr do 90-95 km/h, silny deszcz do 30-32 mm oraz grad do 3-4 cm.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz: Tutaj za sprawą znacznie słabszych warunków do rozwoju burz, burze nie powinny być silne. Niewykluczone jest to że nawet się nie pojawią. Burze tutaj mogą generować silny deszcz do 25 mm, silny wiatr do 80 km/h oraz grad do 2 cm.

Ze względu na niepewność gdzie dokładnie przejdą burze, mimo wysokich szans należy liczyć się z pojawieniem się burz na tylko pewnej (być może niewielkiej) części obszaru. Największe szanse na przejście silnych burz mają mieszkańcy obszaru objętego drugim stopniem zagrożenia gdzie modele są dość zgodne z pojawieniem się tam burz. Większą niepewnością objęty jest obszar zaznaczony pierwszym stopniem zagrożenia gdzie model UM wskazuje na przejście burz lecz np. Swiss wskazuje na przejście burz tylko w niewielkiej jego południowej części. Podsumowując prognoza ta obarczona jest dużą niepewnością.

Rozwój burz przewidywany jest głównie na godziny wieczorne oraz nocne!

Pamiętaj że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x