Prognoza Konwekcyjna na czwartek oraz noc

ważna od 02.08.2018 r. Godz. 11:00 do 03.08.2018 r. Godz. 03:00


W czwartek w dalszym ciągu będziemy znajdować się w zasięgu powietrza zwrotnikowego. Za sprawą frontu atmosferycznego który wkraczać będzie z zachodu, północnego-zachodu pojawią się dogodne warunki do rozwoju silniejszych burz. Dodatkowym czynnikiem napędzającym rozwój burz będzie linia zbieżności wiatru.

Obszar objęty pierwszym stopiem zagrożenia: Dziś prognozuje się wzrost energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do 2000-2100 J/Kg oraz niestabilności na poziomie LI -5/-6 st.C. Ze względu na podwyższoną zawartość wilgoci dostępnej w troposferze (PW do 40-42 mm) oraz pojawieniu się zbieżności wiatru, właśnie w tej strefie wystąpi znaczne nagromadzenie się wilgoci przez co burze mogą generować silne/bardzo silne opady deszczu które lokalnie będą mogły powodować podtopienia. Ponadto zagrożeniem ze strony burz będzie silny wiatr do 90 km/h (punktowo być może więcej) oraz grad do 3 cm.

Rozwój burz przewidywany jest głównie w północnej i centralnej części obszaru. Burze mogą przybierać formę mniejszych lub większych układów wielokomórkowych. Niewykluczone jest powstanie układu trailing storms.

Siła burz minimalnie kwalifikuje się na wydanie drugiego stopnia zagrożenia lecz ten może ukazać się dopiero w ostrzeżeniach.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz: Tutaj warunki do rozwoju burz są znacznie słabsze i być może wyładowania w ogóle się tutaj nie pojawią. Największe szanse na rozwój burz wystąpią po południu oraz w nocy. Zagrożeniem ze strony burz mogą być silne opady deszczu oraz silniejszy wiatr do 70-75 km/h.

Pamiętaj że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

[kliknij w wybrany obszar aby poznać szczegóły]

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x