Przed nami kolejne burze

Po niewielkich wpadkach z prognozami gdzie widziałem burze (a w rzeczywistości 5 wyładowań) przyszedł czas na nieco bardziej dokładne prognozy na nadchodzące dni!

Prognozy na najbliższy dzień są naprawdę ciekawe szczególnie dla pasjonatów burz! Już od jutra na terenie Wielkopolski będą mogły pojawiać się burze które bez problemu łapać się będą na wydanie pierwszego stopnia w prognozie konwekcyjnej. Na rozwój burz w ciągu nadchodzącej doby wskazuje wiele modeli w tym dobrze nam znany model UM. Niestety w dalszym ciągu przepływ powietrza będzie niski a to w połączeniu z brakiem wspomagania rozwoju burz będą one rozmieszczone dosłownie losowo przez co ciężko jest określić dokładnie w którym miejscu powstaną burze. Jedno co możemy to określić obszar możliwości wystąpienia burz który zobaczycie już wkrótce w prognozie konwekcyjnej na jutro. Poniżej zobaczycie prognozowane burze przez model UM. Jak widzimy najwięcej ich ma być w północnej i centralnej części województwa.

Źródło: mapy.meteo.pl

Burzowy może być również czwartek oraz piątek gdzie także mogą pojawić się nieco silniejsze burze. Jak już wcześniej wspomniałem nie jest łatwo przewidzieć dokładną lokalizację burz bez żadnych czynników wspomagających rozwój burz dlatego też w ostatnich czasach prognozy nie wyszły najlepiej. Teraz jednak znaczna część modeli widzi burze w głównej mierze na zachodzie i w centrum kraju. Zagrożeniem burz tych w środę jak i w późniejszych dniach będą silne opady deszczu które będą mogły powodować podtopienia, silny wiatr do 90 km/h oraz grad. Do czwartku i piątku pozostało jeszcze trochę czasu a biorąc pod uwagę niestabilność modeli to naprawdę wszystko może się zmienić dlatego na oficjalne prognozy przyjdzie nam poczekać do dni w których występować będą burze. Właśnie wtedy ukazywać się będą prognozy konwekcyjne które będzie można traktować jako pewniejszą prognozę.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x