Prognoza Konwekcyjna na niedziele oraz noc

ważna od 29.07.2018 r. Godz. 06:00 do 30.07.2018 r. Godz. 06:00


Stopień drugi wydany został głównie ze względu na silne opady deszczu w mniejszym stopniu silny wiatr oraz grad!

Stopień pierwszy wydany został ze względu na silne opady deszczu oraz w mniejszym stopniu opady gradu!

Obszar objęty drugim stopniem zagrożenia: W tym obszarze prognozuje się wzrost wartości CAPE do 1500-1700 J/Kg oraz niestabilności do -5 st.C. Dzięki dość wysokiemu poziomowi wilgoci w troposferze (PW do 40 mm) oraz lokalnie wysokiemu poziomowi wilgoci na poszczególnych wysokościach troposfery, burze będą wydajne opadowo i bez wątpienia będą mogły powodować podtopienia. Prognozowana suma opadów dla tego obszaru może wynieść w najgorszym przypadku do 45 mm! Ponadto pojawi się silny wiatr do 80-90 km/h oraz grad do 2-3 cm. Ze względu na niski przepływ powietrza burze będą przemieszczać się wolno.

Obszar objęty pierwszym stopniem zagrożenia: Tutaj prognozuje się nieco niższe wartości energii potencjalnej CAPE niż na obszarze omawianym wcześniej. Wartości CAPE maksymalnie wzrosną tutaj do 1200-1400 J/Kg. Za sprawą dość wysokiego poziomy wilgoci w troposferze (PW do 35-37 mm punktowo do 40 mm) oraz umiarkowanej wilgoci na poszczególnych wysokościach burze tutaj również będą mocno uwodnione lecz nie powinny zagrażać tak jak na obszarze drugim. Prognozuje się maksymalny opad o wielkości 30-35 mm. Ponadto może pojawić się grad do 2 cm oraz silniejszy wiatr do 80 km/h.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz: Tutaj szanse na wystąpienie silnych burz nie będą duże. Podobnie jak na poprzednich obszarach tak i tu możliwe będą silne opady deszczu, silny wiatr do 70 km/h oraz lokalne opady drobnego gradu.

Rozwój burz na wszystkich obszarach może nastąpić już we wczesnych godzinach popołudniowych. Pojedyncze burze występować mogą z samego rana!

Pamiętajcie aby zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Pamiętaj że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją nawet mimo wielkich szans na pojawienie się burz!

Opracował: Łukasz Kuliński

[kliknij w wybrany obszar aby poznać szczegóły]

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x