Pierwsze silniejsze burze już w ten piątek!

Upały mogą pojawić się już we wtorek. Obecnie prognozuje się pojawienie temperatury w okolicach 30-31 st.C głównie na zachodzie województwa. Wraz z gorącym powietrzem płynie do nas masa wilgoci.

Pierwsze burze pojawią się w czwartek.

Pierwsze burze które będą zagrażać głównie silnymi opadami deszczu pojawią się już w czwartek. Właśnie wtedy prognozuje się wzrost wartości CAPE do 1200-1400 J/Kg. Wraz z wysokimi wartościami CAPE pojawi się wysoki poziom wilgoci dostępnej w troposferze (PW do 40-43 mm). W związku z niewielkim przepływem powietrza w troposferze burze będą niemalże stacjonarne i powodować mogą liczne podtopienia.

Prognozowane wartości CAPE na czwartek

Silniejsze burze pojawią się w piątek!

W piątek bez wątpienia możemy liczyć na pojawienie się silniejszych, mocno uwodnionych burz! W całym kraju dojdzie do wzrostu wartości CAPE do 2000-2250 J/Kg w tym także w Wielkopolsce. Podobnie jak poprzedniego dnia tak i tu będziemy mieli do czynienia z wysokim poziomem wilgoci w troposferze oraz dodatkowo na poszczególnych wysokościach troposfery. Ponieważ przepływ powietrza nadal będzie niski, burze będą niemalże stacjonarne. W związku z tym podobnie jak poprzedniego dnia występować mogą liczne podtopienia. Dodatkowo pojawi się możliwość wystąpienia powodzi błyskawicznych. Pojawi się również niewielkie ryzyko powstania leja kondensacyjnego lub pojedynczej trąby powietrznej!

Prognozowane wartości CAPE na piątek

Znaczny wzrost temperatury!

Obecnie modele nie są do końca jednoznaczne co do prognozowanej temperatury lecz nie możemy wykluczyć temperatur przekraczających 35 st.C która w skrajnych przypadkach osiągać będzie 39-40 st.C. Tutaj jednak jak wcześniej wspomniałem nie mamy pewności która wersja modeli jest prawdziwa dlatego na pewniejsze prognozy jeszcze poczekamy. Jeśli chodzi o burze to już praktycznie pewne.

Więcej szczegółów przeczytacie w prognozach konwekcyjnych czy ostrzeżeniach które wydawane będą odpowiednio wcześnie.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x