Nadchodzą upały oraz silne burze?

Prognozy mimo iż są nadal dość odległe to wyglądają coraz pewniej. Już za kilka dni do naszego kraju prawdopodobnie napłynie gorąca masa powietrza dzięki której temperatury będą mogły przekraczać nawet 35-38 st.C w cieniu!

Modele numeryczne od wielu dni podtrzymują prawdopodobieństwo napływu gorących, zwrotnikowych mas powietrza. Za sprawą tego dojdzie do znacznego wzrostu temperatury powietrza. Obecne wyliczenia wskazują że pierwsze upały w Wielkopolsce pojawią się w 26-27 lipca gdzie temperatura będzie mogła przekraczać już 30 st.C. Wtedy za sprawą gorącej, wilgotnej oraz niestabilnej masy powietrza dojdzie do znacznego wzrostu wartości CAPE. Ponieważ jak to w tym roku bywa przepływ powietrza w troposferze będzie bardzo niski a co za tym idzie burze będą niemalże stacjonarne. Już nie raz przekonaliśmy się jakie zagrożenie niosą ze sobą takie burze. Teraz sytuacja może być równie niebezpieczna. Prócz wysokich wartości CAPE które przekraczać będą nawet 2000-2500 J/Kg pojawi się ogromna wilgoć dostępna w troposferze (PW do nawet 47-50 mm). W takim przypadku stacjonarne burze w szybkim tempie mogą powodować podtopienia oraz powodzie błyskawiczne.

Prognozowane wartości CAPE na 1 sierpnia

Największy wzrost temperatury prognozowany jest także na 1 sierpnia gdzie temperatura na samym zachodzie naszego kraju może osiągnąć nawet 39-40 st.C! W Wielkopolsce temperatury również przekraczać będą 35 st.C.

Prognozowana temperatura maksymalna na 1 sierpnia

Tak silne upały nie zostaną z nami na długo. Znaczne ocieplenie potrwa około tygodnia. W tym czasie prócz wysokich temperatur pojawią się także silne burze które zagrażać będą nawalnymi opadami deszczu. Pierwsze upały mają pojawić się 26-27 lipca i wtedy też mają pojawić się pierwsze silne burze. Obecne prognozy to tylko wstępne wyliczenia modeli numerycznych które napewno ulegną zmianie. Mimo iż to tylko fus to wygląda dość pewnie i osobiście na znaczne zmiany bym nie liczył. Na dzień/dwa przed wystąpieniem zagrożenia ukazywać się będą oficjalne prognozy.

Pamiętaj że to tylko wstępne wyliczenia modeli!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x