Dlaczego nawet najsłabsza burza może nieść ze sobą śmiertelne zagrożenie?

To pytanie zadał sobie pewnie nie jeden z Was. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytania:

  • Czy burza jest groźna?
  • Dlaczego nawet najsłabsza burza niesie ze sobą ogromne zagrożenie?
  • Czy telefony komórkowe zwiększają szanse na porażenie nas przez wyładowanie?
  • Jak zachować się podczas burzy w terenie?
  • Jak pomóc osobie porażonej piorunem?

A więc zaczynamy!

Czy burza jest groźna?

Jak najbardziej tak! Zagrożenie kryje się nie tylko w wyładowaniach lecz także zjawiskach towarzyszących takich jak silny wiatr, grad czy deszcz. Nie raz mogliśmy zobaczyć na własne oczy jak ogromną siłę mogą mieć burze. Jako przykład mogę przytoczyć oczywiście sierpień zeszłego roku gdzie prędkość wiatru nieoficjalnie mogła osiągać nawet 180 km/h! Tak ekstremalne porywy wiatru są ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia lub życia, jeśli nie znajdziemy odpowiedniego schronienia. Prócz porywistego wiatru ogromne zagrożenie mogą nieść również opady dużego gradu. Nie raz mogliśmy zaobserwować gradziny które bez problemu mogłyby nas nawet zabić. Zobaczcie poniższe zdjęcie gradzin które spadły 18 czerwca 2013 roku w Krajnie-Zagórze w woj. świętokrzyskim.

Fot. Paulina Szlufik via twojapogoda.pl

Dlaczego nawet najsłabsza burza niesie ze sobą śmiertelne zagrożenie?

Każda słaba burza nie przynosi silnych porywów wiatru, gradu czy nawalnych opadów deszczu lecz każda burza przynosi wyładowania. To właśnie one mogą być dla nas śmiertelnym zagrożeniem! Dlaczego? W każdym z wyładowań płynie niezliczone napięcie. Podobno w wielu przypadkach po porażeniu człowieka przez wyładowanie następuje natychmiastowe zatrzymanie akcji serca. Pamiętaj aby nigdy nie bagatelizować ostrzeżeń, a w przypadku burz znaleźć odpowiednie schronienie. Co prawda moim zdaniem szansa na porażenie nas piorunem podczas słabej burzy jest niewielka lecz trzeba się z nią liczyć. Z wyładowaniami nie ma żartów!

Czy telefony komórkowe zwiększają szanse na porażenie nas przez wyładowanie?

Oczywiście że nie! To absolutny mit! Telefony komórkowe nie zwiększają szansy na porażenie nas piorunem lecz w przypadku porażenia mogą zadać nam dodatkowych obrażeń! To kolejny powód aby znaleźć bezpieczne dla nas schronienie podczas burzy!

Jak zachować się podczas burzy w terenie?

Łowcy burz jadąc w pogoń za nimi zazwyczaj narażają się na duże niebezpieczeństwo. Otwarta przestrzeń i sama chęć spotkania tego co najgroźniejsze na samą myśl budzi dreszczyk grozy jednak jak zachować ma się osoba która nie ma dużego pojęcia o bezpieczeństwie podczas burzy w terenie?

Absolutną podstawą jest znalezienie bezpiecznego schronienia które znacznie zmniejszy twoje zagrożenie. Ponadto pamiętaj aby nigdy nie rozmawiać przez stacjonarny telefon podczas burzy. Trafienie pioruna w nadajnik przekaże napięcie do waszych telefonów! Może to tworzyć naprawdę śmiertelne zagrożenie.

Jeśli jednak nie znajdziesz schronienia i będziesz musiał przeczekać burzę w otwartej przestrzeni pamiętaj podstawową zasadę – nigdy nie kładź się na ziemi! Najbezpieczniej będzie kiedy ukucniesz, złączając nogi.

Jesteś nad morzem/jeziorem i zauważyłeś że zbliża się burza? Natychmiastowo wyjdź z wody! Woda jest dobrym przewodnikiem energii elektrycznej. Uderzenie pioruna w wodę może być dla Ciebie dużym zagrożeniem!

Teraz absolutna podstawa. Nigdy nawet nie próbuj schować się pod drzewami czy wysokimi budynkami w trakcie burzy! Trafienie pioruna w drzewo jest naprawdę niebezpieczne! Zobacz na poniższy film co może stać się z drzewem po uderzeniu pioruna! Chyba nie chciałbyś znaleźć się pod nim.

 

Jak pomóc osobie porażonej piorunem?

Jeśli jesteś świadkiem porażenia innej osoby przez wyładowanie zobowiązany jesteś natychmiastowo jej pomóc! Jak? Podstawą jest sprawdzenie czy ty jako ratownik jesteś w pełni bezpieczny, jeśli tak, sprawdź czy poszkodowany oddycha. Następnie wezwij pomoc jednocześnie przystępując do ewentualnej resuscytacji krążeniowo oddechowej. Kolejne kroki wyjaśni tobie operator powiadamiania ratunkowego z którym się połączyłeś! To nic trudnego a możesz uratować życie innej osobie!

 

Podsumowując: Nawet najsłabsza burza może nieść ze sobą śmiertelne zagrożenie ze względu na występujące wyładowania. Pamiętaj że “ściąganie” piorunów przez telefon komórkowy to absolutny mit! Pamiętaj aby podczas burzy w terenie zachowywać pełny rozsądek i znaleźć schronienie. Jednak jeśli nie znajdziesz schronienia, przykucnij oraz złącz nogi i poczekaj aż burza przejdzie. Nigdy nie kładź się na ziemi! Zapamiętaj także jak udzielić pomocy osobie porażonej piorunem. Mam nadzieję że nikomu to się nigdy nie przyda ale warto być przygotowanym na taką sytuację.

Udostępnij artykuł na swoim facebooku! Niech twoi znajomi również dowiedzą się ciekawych oraz pomocnych rzeczy!

5 1 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x