Prognoza Konwekcyjna na środę oraz noc

ważna od 18.07.2018 r. Godz. 10:00 do 19.07.2018 r. Godz. 03:00


Polska w dalszym ciągu znajduje się w zasięgu ośrodka niskiego ciśnienia który przynosi nam w głównej mierze intensywne opady deszczu przed którymi wydane zostały stosowne ostrzeżenia. W środę dojdzie do pojawienia się dogodnych warunków do rozwoju silniejszych burz na wschodzie naszego województwa gdzie wydany został pierwszy stopień w naszej prognozie.

Tutaj spodziewamy się wzrostu wartości CAPE do 1200-1400 J/Kg oraz LI do -4/-5 st.C. Jednocześnie nieco wyższy lecz nadal słaby uskok wiatru (DLS do 12-15 m/s) będzie nieco wspomagać rozwój burz. Prócz wysokich wartości CAPE oraz wyższego uskoku wiatru możemy spodziewać się pojawienia większego kierunkowego uskoku wiatru (SRH do 150-200 m2/s2) który także może odgrywać znaczną rolę w powstawaniu burz. Ze względu na bardzo wysokie zasobności wilgoci zarówno na wysokości 700-500 hPa jak i tej w troposferze (PW do nawet 40-50!) burze będą generować silne, lokalnie nawalne opady deszczu które bez wątpienia powodować będą lokalne podtopienia a także w mniejszym stopniu prawdopodobieństwa powodzie błyskawiczne. Ponadto podczas burz należy spodziewać się silnych porywów wiatru do 80-85 km/h, opadów gradu do 1-2 cm oraz w niewielkim stopniu pojawienia się trąby powietrznej lub leja kondensacyjnego. Burze tutaj mogą przybierać formy pojedynczych komórek burzowych jak i multikomórek a nawet układu wielokomórkowego. Występuje także niewielka szansa na powstanie superkomórki burzowej.

Obszar objęty możliwością wystąpienia burz: Tutaj ze względu na znacznie słabsze warunki burze mogą się w ogóle nie pojawić. Jeśli by się pojawiły to ich zagrożeniem będą silne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia, silny wiatr do 70-80 km/h oraz opady drobnego gradu.

Ze względu na występujące zachmurzenie burze mogą być znacznie słabsze niż jest to prognozowane lub szanse na burze mogą znacznie spaść.

Pamiętaj że burza jest lokalnym zjawiskiem i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

Wydał: Łukasz Kuliński

[Kliknij na wybrany obszar aby poznać jego nazwę]

[Kliknij na wybrany obszar aby poznać jego nazwę]

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x