Czy grożą nam częste pożary?

W ostatnim czasie na naszej facebookowej stronie możemy zaobserwować wpisy typu “Kolejny pożar! Tym razem…”. Osobiście mam wrażenie że takie wpisy pojawiają się częściej niż burze w naszym rejonie. Czy naprawdę jest tak sucho, czy grożą nam częste pożary, a może to celowe podpalenia. O tym oraz o pożarze w Gnieźnie przeczytacie w tym artykule!

Czy naprawdę jest tak sucho?

Bez wątpienia możemy powiedzieć że w niemalże całej Wielkopolsce jest bardzo sucho. Poziom niedoboru deszczu jest naprawdę wysoki a są miejscowości gdzie deszcz nie spadł od dobrego miesiąca! Wysokie temperatury oraz właśnie brak większych opadów nie tylko w przeciągu ostatniego miesiąca lecz praktycznie w całym roku przyczyniły się do takiej a nie innej sytuacji. Według Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu w przeważającej części Wielkopolski występuje największe zagrożenie pożarowe.

Samozapłony czy celowe podpalenia?

W ostatnim czasie wielu z Was twierdziło że właściciele pól celowo je podpalają aby wyłudzić odszkodowanie. Moim zdaniem to całkowita nieprawda! Dlaczego? Chociażby dla tego że słomy z powietrza się nie zrobi. Oczywiście nie mówię o wszystkich pożarach w naszej okolicy lecz na pewno znaczna większość (jeśli nie wszystkie) pożarów to samozapłony. Przyczyną pożaru w Gnieźnie był prawdopodobnie samozapłon bardzo suchej słomy poprzez prasę która pracowała na tamtejszym polu. W obecnym czasie wystarczy iskierka aby doszło do pożaru a ostatnie czasy pokazały nam że zwykła praca na polu może nam go przynieść.

Pożar w Gnieźnie

a dokładniej jak informuje portal Gniezno24.com pomiędzy ul. Pustachowską a ul. Ugory to kolejny pożar w naszej okolicy ostatnich dni. Według informacji przekazanych przez strażaka ochotnika miejscowej jednostki OSP Czerniejewo – Konrada Dominiaka na miejscu jako pierwsi pojawili się strażacy JRG Gniezno którzy byli w trakcie opanowywania pożaru znajdującego się po drugiej stronie pola. Chwilę później na miejscu pojawiły się jednostki OSP Czerniejewo oraz OSP Zdziechowa które zajęły się pozostałą częścią płonącej słomy – dodaje Dominiak. Jako ostatni na miejsce zdarzenia dojechali strażacy OSP Niechanowo oraz OSP Żydowo. W niewielkim stopniu pożarem zajął się również las znajdujący się od razu przy polu lecz został szybko opanowany i nie mieliśmy z nim większych trudności. Działania na miejscu zdarzenia trwały około godziny a ugaszanie palącego się pola oraz lasu nie należało do najtrudniejszych. Dużo zadziałał również miejscowy gospodarz który pomagał w prowadzonych działaniach – przekazuje nam w rozmowie Konrad Dominiak.

Czy grożą nam częste pożary?

Na razie zdecydowane tak to zbyt pochopna decyzja lecz duży poziom suszy przyczynia się do tego. Bez wątpienia potrzebujemy deszczu, dużo deszczu. Czy w najbliższym czasie pojawią się ilości jakich byśmy chcieli? Niestety nie!

W związku z znaczną suszą która panuje obecnie w naszym województwie apelujemy do Was o rozsądek! Pamiętajcie abyście nie stwarzali zagrożenia pożarowego! Nawet niewielki niezgaszony papieros może spowodować duży pożar w którym giną bezbronne zwierzęta a inni ponoszą straty!

 

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x