Możliwe opady deszczu oraz burze!

Zapewne każdy ucieszy się na tą wiadomość. Już za kilka dni znajdziemy się w zasięgu płytkiego niżu dzięki któremu najprawdopodobniej w m.in w Wielkopolsce przelotnie popada deszcz oraz pojawią się przejściowe burze które cechować się będą słabą/umiarkowaną siłą.

Mapa synoptyczna na dzień 11.07

Mapa synoptyczna na dzień 12.07

Dzięki obecności niżu dojdzie do wzrostu wartości CAPE. Ponadto pojawi się również silniejszy uskok (0-6 km) oraz zbieżność wiatru. Te czynniki dodatkowo będą napędzać rozwój burz których głównym zagrożeniem będą właśnie silne opady deszczu. Opady deszczu prognozowane są niemalże na terenie całej Wielkopolski przez cały tydzień (z wyjątkiem niedzieli) natomiast największe szanse na burze będą w od środy do soboty! Raj dla łowców burz? Jeśli prognozy się sprawdzą to bez wątpienia czeka nas pracowity tydzień!

Wracając do możliwości wystąpienia deszczu. Nadal nie wiemy gdzie dokładnie pojawią się najsilniejsze opady deszczu i czy w ogóle wystąpią. To na razie wstępne prognozy lecz wyglądają coraz pewniej. Aktualnie dobowa suma opadu może wynieść nawet ponad 30 mm a do końca tygodnia może spaść do 80-90 mm. Takie opady na pewno poprawią aktualną sytuację suszy glebowej lecz na pewno nie dużo i nie na długo. W przeciągu miesiąca stacja meteorologiczna w Środzie Wielkopolskiej zanotowała zaledwie 27 mm deszczu. To strasznie mało.

Maksymalna prognozowana suma opadów do 15 lipca

Dobowa suma opadów na 11 lipca

Podsumowując. Przyszły tydzień być może przyniesie nam opady deszczu oraz burze. Zagrożenie ze strony burz nie będzie duże a opady deszczu nie spowodują znacznej różnicy w stopniu suszy glebowej jednak w obecnej sytuacji liczy się każdy deszcz. To na razie wstępne wyliczenia modeli lecz wyglądają coraz pewniej. W razie zagrożenia wydane zostaną stosowne ostrzeżenia!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x