Czy grozi nam wprowadzenie klęski żywiołowej?

To pytanie zapewne zadał sobie nie jeden z Was. Od wielu miesięcy znajdujemy się na ogół pod wpływem stabilnej pogody. Jak wiemy, głównym źródłem deszczu w porze letniej są opady pochodzenia konwekcyjnego. Niestety w tym roku nie mieliśmy wielu dni z burzami nie mówiąc już o deszczu jakiegokolwiek pochodzenia. Niestety, obecne prognozy nie wskazują na polepszenie się sytuacji. Susza najbardziej dotyka rolników i to chyba oni ucieszyliby się najbardziej gdyby wprowadzony został stan nadzwyczajny.

Czym jest stan klęski żywiołowej i co daje?

Stan klęski żywiołowej to nic innego jak jeden ze stanów nadzwyczajnych. Jak mówi artykuł 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej “Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia.” Niektórzy z Was zastanawiają się teraz pewnie jak zapobiegać suszy? Na zapobieganie suszy jest kilka sposobów np. gromadzenie wód deszczowych w sztucznych zbiornikach (oczywiście odpowiednio wcześnie). Wcześniej napisałem że stan klęski żywiołowej dotyka zwłaszcza rolników. Na pewno nie raz w tym roku zauważyłeś pousychane plony na polach, głównie kukurydzę. Według IUNG susza rolnicza występuje obecnie w konkretnych uprawach: zbóż jarych, ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych oraz rzepaku i rzepiku. Nie są brane pod uwagę np. użytki zielone. Gdyby został ogłoszony stan klęski żywiołowej, Komisje mogłyby szacować wszystkie straty na danym terenie we wszystkich uprawach. W przypadku uruchomienia przez Rząd pomocy dla poszkodowanych przez suszę rolników, wszyscy rolnicy z regonów ogłoszenia stanu klęski żywiołowej mogliby skorzystać solidarnie z takiej pomocy.

Gdzie panuje obecnie największa susza?

Niestety największa susza występuje w Wielkopolsce która jest obecnie na pierwszym miejscu w kraju! Tuż za nią jest województwo Pomorskie oraz Zachodniopomorskie. Poniżej znajdziecie mapę suszy od IUNG z widoczną skalą braków wody.

Źródło: IUNG

 

Suszę widać nie tylko w rolnictwie lecz także w życiu codziennym. Usychają w głównej mierze trawy lecz zdarza się że schną również drzewa! Tak, z niektórych gatunków drzew spadają liście a mamy przecież lipiec a nie październik. Zobaczcie na poniższe zdjęcia!

Uschnięta trawa wskutek niskich sum opadów

 

Liście które opadły z drzewa wskutek suszy

 

 

Liście które opadły z drzewa wskutek suszy

Wysoki jest także poziom zagrożenia pożarowego w lasach i nie tylko. Wczoraj (04.07.2018 r.) w okolicy Wrześni doszło do pożaru zboża. Kilka dni temu w województwie Lubuskim spłonęło kilka hektarów lasu. Strażacy w tym roku mogą mieć naprawdę dużo pracy w gaszeniu pożarów dlatego apeluję do Was abyście zachowali zdrowy rozsądek w lesie ale także i na łąkach czy obszarach wysuszonych, zagrożonych pożarem. Nie wyrzucajcie szklanych butelek gdzie popadnie a pety od papierosów dokładnie zgaście. To nie jest trudne a może zdziałać wiele!

Pamiętajcie, w skutek pożarów giną bezbronne zwierzęta znajdujące się w lasach, łąkach czy polach. Pomyśl zanim coś zrobisz!

 

Zagrożenie pożarowe w lasach. Źródło bazapozarow.ibles.pl

 

Pożar zboża w okolicy Wrześni. Fot. Wiadomości Wrzesińskie

Podsumowując: Na Litwie pierwszy raz od 2008 roku wprowadzony został stan klęski żywiołowej z powodu suszy. Osobiście sądzę że jeśli w dalszym ciągu sytuacja hydrologiczna nie ulegnie większej zmianie, stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony także w naszym kraju. Według informacji TVP INFO, rolnicy chcą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Pozostaje nic innego niż liczyć na poprawę pogody.

Do powstania artykułu wykorzystano dane ze stron:

  • farmer.pl
  • sejm.gov.pl
  • tvp.info
  • .iung.pulawy.pl
  • bazapozarow.ibles.pl
  • wrzesnia.info.pl
  • informacja własna
0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x