Prognoza Konwekcyjna na wtorek – AKTUALIZACJA

Prognoza Konwekcyjna ważna od 26.06 Godz. 09:00 do 27.06 Godz. 06:00

Po nieco większych zmianach które nastąpiły w porównaniu do poprzedniej wersji prognozy zdecydowałem się na jej aktualizację. Największą zmianą uległ obszar objęty niewielkim ryzykiem wystąpienia silnych burz.

To właśnie tutaj prognozuje się wystąpienie burz w postaci niewielkich układów wielokomórkowych oraz w bardzo małym stopniu burz superkomórkowych. Niewykluczone jest powstanie układu training storms (kilka burz przemieszczających się nad jednym obszarem w krótkim czasie) co może spowodować zgromadzenie się nieco większych sum opadowych. Na ogół prognozuje się wystąpienie silnych opadów deszczu do 25-30 mm, silnego wiatru do 70-80 km/h oraz lokalnego gradu do 2 cm.

W obszarze objętym możliwością wystąpienia burz ze względu na niższy poziom wilgoci burze będą słabsze i nie będą miały tendencji do organizowania się w niewielkie układy. Burze tutaj przyjmować powinny formę pojedynczych komórek burzowych. Zagrożeniem występujących burz na tym obszarze będą silne opady deszczu do 15 mm (punktowo być może do 20 mm) silny wiatr do 60-70 km/h oraz możliwość opadów drobnego gradu.

Niewykluczone jest utworzenie się leja kondensacyjnego oraz krótkotrwałej trąby lądowej!

Pamiętaj że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

Pamiętaj że nowy rodzaj wydawania prognoz konwekcyjnych jest dopiero testowany i mogą występować drobne błędy. Jeśli zauważysz że coś jest nie tak lub czegoś brakuje to koniecznie powiadom mnie o tym w wiadomości na facebookowym profilu lub poprzez e-mail [email protected] 

Wydał: Łukasz Kuliński

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x