Czym są polarne chmury mezosferyczne?

Bez wątpienia możemy stwierdzić że rozpoczął się sezon na obserwacje polarnych chmur mezosferycznych czyli obłoków srebrzystych (NLC).

Obłoki srebrzyste to chmury które można zwykle zaobserwować po zmroku lub przed świtem czyli wtedy kiedy słońce znajduje się kilka stopni poniżej horyzontu. Chmury mezosferyczne to chmury znajdujące się naprawdę wysoko. Ich wysokość może osiągać nawet 90 km! Oświetlane są od dołu przez promienie słoneczne natomiast możemy je zaobserwować dzięki rozproszeniu się światła w niewielkich kryształkach lodu. Są to jedyne chmury znajdujące się w mezosferze. Ich skład nie jest do końca znany lecz najprawdopodobniej składają się z pary wodnej która osadza się wokół spalonych meteorów.

Ten typ chmur kiedyś występował bardzo rzadko na terenie naszego kraju. Kilka lat temu zmieniło się to i dziś obserwacje możemy prowadzić w wielu miejscach naszego kraju głównie w północnej części. Obłoki srebrzyste były również widziane niedawno we Wrocławiu co zdarza się naprawdę rzadko. Jeśli interesuje was owe zjawisko to zachęcam was do obserwacji oraz fotografii chmur mezosferycznych. To naprawdę piękne i wyjątkowe zjawisko!

Obłoki srebrzyste widziane około godziny 23:10 w Czerniejewie woj. Wielkopolskie

Obłoki srebrzyste widziane około godziny 23:10 w Czerniejewie woj. Wielkopolskie

Obłoki srebrzyste widziane z Linsk na pomorzu. Fot. Robert Marcinowicz / Sieć Obserwatorów Burz

Źródło wiedzy: zmianynaziemi.pl oraz Wikipedia.pl

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x