Prognoza Konwekcyjna na czwartek – Aktualizacja

W związku z nieco większymi zmianami od czasu wydana pierwszej prognozy konwekcyjnej zdecydowałem się na aktualizacje prognozy jednocześnie powiększając obszar zagrożenia drugim stopniem. Już na samym wstępie chciałbym zaznaczyć że sytuacja jest w dalszym ciągu nieco niepewna a w rzeczywistości burze wystąpić mogą tylko na wschodnich krańcach Wielkopolski i w dodatku mogą być słabsze niż jest to prognozowane.

Nad Polską w dalszym ciągu zalega ciepła, wilgotna masa powietrza. Już za kilka godzin z północnego-zachodu, zachodu napływać zacznie do nas znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Głównie w godzinach popołudniowych prognozuje się rozwój silnych burz wielokomórkowych a także superkomórek.

W ciągu dnia dojdzie do wzrostu wartości CAPE do 1500-1600 J/Kg. Jednocześnie wysoki uskok wiatru 0-6 km wynosić będzie aż 20-28 m/s. Bardzo wysoki poziom wspomagania (uskoków wiatru) sprzyjać będzie tworzeniu się rozległych układów wielokomórkowych a nawet w niewielkim stopniu układu MCS. Ponadto wystąpi również dość wysoki kierunkowy uskok wiatru który sprzyjać będzie tworzeniu się superkomórek.

Podczas burz głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu które będą mogły powodować podtopienia zwłaszcza na wschodzie obszaru 2, silny, porywisty wiatr który może osiągać nawet do 100 km/h (punktowo więcej) zwłaszcza w przypadku superkomórek oraz możliwość opadów gradu do 4 cm.

Na obszarze objętym pierwszym stopniem burze również mogą występować w postaci superkomórek oraz niewielkiego układu wielokomórkowego. Tutaj burze nie powinny być aż tak silne. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu, silny wiatr do 90 km/h a także możliwość opadu gradu do 2 cm.

Przypominam wstęp prognozy konwekcyjnej! Pamiętajcie że sytuacja jest dość ogólna i nie możemy przewidzieć gdzie dokładnie przejdą burze. Możemy jedynie określić obszar na którym mogą wystąpić w swojej największej sile.

Pamiętaj że burza jest zjawiskiem lokalnym i nie zawsze musi występować nad twoją lokalizacją!

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x