Możliwe silne burze w czwartek – Prognoza Konwekcyjna

W ciągu jutrzejszej doby nad Polską zalegać będzie ciepła, rozgrzana oraz zasobna w wilgoć masa powietrza. Z północnego-zachodu, zachodu zacznie napływać do nas znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Połączenie ze sobą tych dwóch mas powietrza spowoduje rozwój gwałtownych burz które podążać będą głównie wzdłuż linii zbieżności wiatru.

Prognozowane wartości CAPE wyniosą 500-1500 J/Kg przy czym LI będzie na poziomie do -6 st.C. Wysoka kinematyka (DLS do 25-28 m/s) dodatkowo będzie napędzać rozwój burz które w efekcie mogą łączyć się w rozległe układy wielokomórkowe. Ponadto prognozowany jest również dość wysoki uskok kierunkowy wiatru (SRH) zarówno na poziomie 0-6 km jak i 0-1 km dzięki czemu występować mogą silne superkomórki burzowe. Burze przemieszczać się będą z zachodu na wschód, północny-wschód a ich rozwój prognozowany jest na godziny popołudniowe.

Głównym zagrożeniem przemieszczających się burz będą silne, punktowo bardzo silne porywy wiatru do nawet 90-100 km/h, silne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia a także możliwość wystąpienia opadów gradu do 2-3 cm. Nie możemy wykluczyć także utworzenia się pojedynczej trąby powietrznej zwłaszcza w północnej części obszaru drugiego lecz na ogół szanse są niewielkie. Na obszarze objętym pierwszym stopniem burze również mogą mieć zbliżoną siłę do tych z obszaru drugiego lecz szanse tutaj na tak silne burze są stosunkowo mniejsze dlatego uwzględniony został pierwszy stopień. W obszarze objętym możliwością wystąpienia burz prognozuje się wystąpienie ewentualnych lokalnych wyładowań.

Zalecamy stałą obserwację wydawanych ostrzeżeń w dniu jutrzejszym oraz monitorowanie bieżącej sytuacji. Pamiętajcie aby nie zostawiać samochodów pod drzewami czy słupami wysokiego napięcia. Pamiętajcie również aby w odpowiednim czasie znaleźć schronienie przed burzą i pod żadnym pozorem nie chować się pod drzewami. Sytuacja w dniu jutrzejszym może być niebezpieczna głównie ze względu na silne porywy wiatru. Ponadto dość wysoka wilgoć w troposferze spowoduje wystąpienie silnych opadów deszczu. Rzeczywiste ostrzeżenie wydane w dniu jutrzejszym może nieco różnić się od prognozy.

Prognoza Konwekcyjna może zostać zaktualizowana a w rzeczywistości burze mogę wystąpić tylko na obszarze drugim i mogą być nieco słabsze niż jest to prognozowane. Nadal do końca nie wiemy gdzie dokładnie przejdą burze w naszym województwie lecz zagrożenie z ich strony może być duże.

Pamiętaj że burza jest lokalnym zjawiskiem i nie zawsze musi wystąpić nad twoją lokalizacją!

WYDANA ZOSTAŁA AKTUALIZACJA PROGNOZY KONWEKCYJNEJ KTÓRĄ ZNAJDZIESZ TUTAJ

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x