Nadchodzą silne burze oraz znaczne ochłodzenie!

Od kilku dni nad Polską mamy słoneczną, spokojną pogodę. Niestety już jutro znacznie to się zmieni. Już teraz powoli napływa do nas mocno rozgrzane powietrze dzięki czemu w czwartek zaobserwujemy wzrost temperatury do 30-32 st.C. Jednocześnie z północnego-zachodu spłynie do nas znacznie chłodniejsza masa powietrza która w połączeniu z wilgotną, rozgrzaną oraz niestabilną masą powietrza przyniesie silne burze.

Sytuacja synoptyczna w dniu 21.06.2018 r.

Sytuacja synoptyczna w dniu 21.06.2018 r.

W dniu jutrzejszym prognozuje się wzrost wartości CAPE do 1500-1600 J/Kg przy czym LI wynosić będzie do -6 st.C. Dość wysokie wartości CAPE w połączeniu z bardzo wysokim uskokiem wiatru 0-6 km (nawet powyżej 30 m/s) stworzą dogodne warunki do tworzenia się silnych, rozległych układów wielokomórkowych jak i liniowych których głównym zagrożeniem będą silne, lokalnie niszczące porywy wiatru, silne opady deszczu a także opady dużego gradu. Nie możemy wykluczyć również powstania trąby powietrznej! Obecnie nie wiadomo gdzie dokładnie przejdą najsilniejsze burze lecz aktualnie najbardziej zagrożonym rejonem jest obszar wschodniej i południowej części Wielkopolski który widzicie na poniższej mapie.

Kolor czerwony – Obszar objęty możliwością wystąpienia najsilniejszych silnych burz Kolor pomarańczowy – Obszar objęty możliwością silnych burz

Tak jak napisałem wcześniej, sytuacja jest obecnie niepewna i nie wiemy gdzie dokładnie nastąpi rozwój najsilniejszych burz. Może również okazać się tak że jak to bywa w tradycji nasze województwo zostanie ominięte lecz na taki scenariusz szanse są stosunkowo niewielkie. Szczegóły oraz najpewniejszą wersję przeczytacie w prognozie konwekcyjnej która ukaże się najpóźniej wczesnym rankiem.

Prócz silnych burz czeka nas również znaczne ochłodzenie. Chłodne powietrze które spłynie do nas z północnego-zachodu zostanie z nami na kilka dni. W piątek prognozuje się spadek temperatury w dzień do około 15 st.C. Ponadto model UM prognozuje opady krupy śnieżnej a także przejściowe, słabe burze!

Prognozowane opady krupy śnieżnej przez model UM. Źródło: mapy.meteo.pl.

W kolejnych dniach powinno powoli się ocieplać. Na początku przyszłego tygodnia temperatura powinna zacząć przekraczać 20 st.C a w kolejnych dniach będzie mogła osiągać nawet do 30 st.C.

 

Podsumowując. Prawdopodobnie czekają nas silne burze które będą zdolne do powodowania szkód materialnych. Prócz silnych burz czeka nas znaczne ochłodzenie do tego stopnia że w nie jednym miejscu prawdopodobnie będziemy mogli podziwiać opady krupy śnieżnej na samym początku wakacji. Różnica temperatury maksymalnej w dzień między czwartkiem a piątkiem może wynieść nawet 15 st.C. W kolejnych dniach powoli zacznie się ocieplać.

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x