Piorun Kulisty

czyli jedno z najmniej zbadanych zjawisk w atmosferze. Ten typ wyładowań pojawia się bardzo rzadko. Według relacji grona osób które miały okazję podziwiać ten typ wyładowania piorun kulisty to świecąca i poruszająca się w różnych kierunkach kula której promień wynosi od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Podczas obserwacji tego wyładowania czasami możemy usłyszeć dźwięki takie jak syczenie. Zjawisko to może trwać nawet kilkadziesiąt sekund. Największy piorun kulisty jaki zauważono miał średnicę około 1,5 m. Pierwsza naukowa obserwacja pioruna kulistego odbyła się w 2012 roku.

Według informacji zawartych na stronie Wikipedia.pl” John Abrahamson i James Dinniss z University of Cattenbury wymyślili potencjalne wyjaśnienie zjawiska. Według nich piorun kulisty powstaje, gdy zwykły piorun uderza w ziemię, unosząc nieco rozgrzanego krzemu – powszechnego składnika skorupy ziemskiej. W wyniku wysokiej temperatury i przetopienia skał glebowych opary krzemu wydostają się ze szczelin w glebie i wznoszą się, przyjmując najpierw kształt pierścienia, a potem kuli. Atomy krzemu wchodzą w reakcję z tlenem, a ich spalaniu towarzyszy wydzielanie energii w postaci promieniowania elektromagnetycznego – światła. Badania przeprowadzone w 2008 r. przez Eli Jerby i Vladimira Dikhytara z Uniwersytetu Tel Awiwu wskazują na to, iż hipoteza ta jest poprawna. Gdy prześwietlili oni wytworzone laboratoryjnie w ten sposób pioruny kuliste wiązkami promieni rentgenowskich i protonów, okazało się, że głównym ich budulcem są cząstki o rozmiarach 25-50 nm.”  Dzięki tym badaniom na pewno jesteśmy bliżej pewnej wersji powstawania pioruna kulistego lecz nadal nie mamy dokładnej pewności że piorun kulisty powstaje dokładnie tak jak wyczytaliśmy to powyżej.

Przypadki występowania piorunów kulistych notowano już rzekomo setki lat temu. Pierwszą obszerną publikację na temat pioruna kulistego stworzył François Arago, francuski matematyk, fizyk i astronom. Publikacja miała miejsce prawdopodobnie w 1838 roku.

Na pytanie kiedy dowiemy się jak powstaje piorun kulisty chyba nie ma odpowiedzi. Jest to naprawdę bardzo rzadkie zjawisko.

Piorun Kulisty

Piorun Kulisty. Źródło: wyniki wyszukiwania na hasło “Piorun Kulisty”

 

 

0 0 vote
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x