Media jesienią 2017 roku dość często straszyły społeczeństwo przed silnymi orkanami których w rzeczywistości nie było a nawet nie były planowane.


Omówmy krótko co to jest orkan oraz niż.

Orkan czyli wiatr którego prędkość przekracza 33 m/s o odpowiedniej strukturze. Powstawanie orkanu jest skutkiem dużej różnicy temperatur powodującej ogromne różnice ciśnienia między oceanem Atlantyckim i Eurazją.

Orkan. Źródło Wikipedia


Niż baryczny to układ baryczny, w którym występują zazwyczaj układy frontalne. Nacisk jest tutaj położony na to, że niż baryczny jest zjawiskiem pogodowym, a nie obszarem niskiego ciśnienia. Wraz z przyjściem centrum niżu obserwuje się spadek ciśnienia i zazwyczaj zmianę innych parametrów, takich jak temperatura czy zachmurzenie.

Zdjęcie użytkownika Storm Chasers - Czerniejewo.

Niż baryczny. Źródło Wikipedia


Różnice możemy również dostrzec na pierwszy rzut oka. Orkan ma zupełnie inną strukturę w porównaniu do niżu. Dodatkowo orkany są znacznie bardziej niebezpieczne, powodują znacznie większe zniszczenia takie jak pozrywane dachy domów, powalone drzewa czy zerwane linie energetyczne. Oczywiście dobrze rozbudowane ośrodki niżowe również powodują zniszczenia ale nie są one tak duże jakie powodują orkany.

Jak widzicie różnica między orkanem a niżem jest duża.

 

Źródło – Wikipedia

0 0 vote
Article Rating
Kategorie: Ciekawostki

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x